Tesco loni prodělalo přes šest miliard liber. Nejvíc v historii | E15.cz

Tesco loni prodělalo přes šest miliard liber. Nejvíc v historii

Tesco
Tesco
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský řetězec Tesco, který má supermarkety i v České republice, vykázal v loňském fiskálním roce ztrátu před zdaněním 6,4 miliardy liber (243,8 miliardy korun), což je nejhorší výsledek v 96leté historii firmy. Důvodem byly odpisy hodnoty realit. V předchozím fiskálním roce firma hospodařila se ziskem před zdaněním 2,26 miliardy GBP.

Tesco loni poškodil účetní skandál a její tržby klesají kvůli tlaku diskontních řetězců a cenové válce na britském trhu. Tesco proto muselo snížit účetní hodnotu svých obchodů o 4,7 miliardy liber.

Obchodní zisk se za rok do konce února snížil na 1,4 miliardy liber z 3,3 miliardy liber o rok dříve. Zisk klesl již třetí rok za sebou. Situace zůstává obtížná i v zahraničí. V Asii obchodní zisk firmy klesl o 15,3 procenta a v Evropě o 31,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Tržby skupiny, včetně prodeje pohonných hmot a daně z přidané hodnoty, se snížily o tři procenta na 69,65 miliardy GBP a bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů klesly o 1,3 procenta. Bez zahrnutí prodeje pohonných hmot byly tržby nižší o 3,2 procenta.

Vývoj akcií Tesca za posledních 5 let:

V České republice celkové tržby firmy bez DPH činily 40,8 miliardy korun. Firma uvedla, že včetně DPH, při konstantních směnných kurzech a při srovnatelném základě, tedy v obchodech otevřených nejméně rok, se tržby zvýšily o 1,2 procenta. Bez tržeb čerpacích stanic vzrostly o 3,2 procenta.

Slovenský list Sme minulý měsíc uvedl, že Tesco v rámci svého ozdravného plánuje odchod z některých zemí střední Evropy, včetně ČR a Slovenska. V dnešním prohlášení Tesco uvedlo, že minulý měsíc začalo zvažovat výraznou restrukturalizaci řízení operací v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Firma by chtěla sloučit vedení těchto operací pod jeden řídící tým. To by mohlo výrazně snížit provozní náklady a náklady na nákupy.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v ČR více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah