Tesco loni zvýšilo provozní zisk, muselo ale zaplatit pokutu | E15.cz

Tesco loni zvýšilo provozní zisk, muselo ale zaplatit pokutu

Tesco,
Tesco,
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Tesco PLC via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší britská maloobchodní společnost Tesco v uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 30 procent na 1,28 miliardy liber (40,2 miliardy korun). Hrubý zisk jí ale kvůli pokutě za účetní podvod klesl o 28 procent na 145 milionů liber. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Provozní zisk mírně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,26 miliardy liber. Celkové tržby podniku se ve finančním roce, který skončil 25. února, zvýšily o téměř čtyři procenta na 55,9 miliardy liber (1,75 bilionu korun).

Společnost Tesco se minulý měsíc dohodla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů (SFO), že zaplatí pokutu 129 milionů liber, aby se vyhnula stíhání kvůli svému účetnímu skandálu. Firma dnes uvedla, že v souvislosti s touto dohodou zaúčtovala mimořádné náklady v objemu 235 milionů liber.

Společnost Tesco na podzim 2014 přiznala, že nadhodnotila své zisky o více než 260 milionů liber. Později byla navíc tato částka zvýšena na 326 milionů liber.

Tesco je třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Na českém trhu působí od roku 1996, v zemi provozuje přes 200 obchodů a zaměstnává asi 13 500 lidí. V loňském roce se firma v Česku vymanila z vysokých ztrát a vykázala rekordní zisk 3,3 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah