Tesco na prodeji českých nemovitostí vydělalo skoro tři miliardy | E15.cz

Tesco na prodeji českých nemovitostí vydělalo skoro tři miliardy

ČTK

Britský řetězec Tesco měl z prodeje obchodních center v Praze-Letňanech a v Liberci zisk téměř tři miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy mateřské společnosti Tesco PLC. Tržby českých prodejen Tesco ve finančním roce 2016/2017, který skončil v únoru, mírně vzrostly o jedno procento na 43 miliard korun. 

Firma uvedla, že celé portfolio prodejen průběžně posuzuje z hlediska ekonomické výkonnosti a popularity u zákazníků. "Hlavním důvodem uzavírání obchodů je skutečnost, že tyto obchody dlouhodobě nevykazují dobré ekonomické výsledky. K uzavření obchodu přistupujeme vždy až v okamžiku, kdy jsme vyčerpali veškeré možnosti jak situaci daného obchodu řešit," řekl mluvčí Václav Koukolíček. Často se podle něj jedná o prostory, ve kterých je firma v nájmu, a řetězec tak využije konec nájemní smlouvy.

Počet prodejen Žabka, které spadají pod Tesco, se loni snížil ze 103 na 98 obchodů provozovaných na bázi franšízy a dva vlastní obchody. "V tomto roce je plánované otevírání nových obchodů," dodal mluvčí.

PepsiCo spustila v "Kolbence" novou linku. Podívejte se, jak se produkuje 24 tisíc lahví za hodinu

Britský řetězec prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment. Podle studie The European Retail Investment Perspective 2017 poradenské společnosti JLL dosáhla cena obchodu nejméně 225 milionů eur. Loni v létě Tesco prodalo v Liberci i nákupní centrum Forum. Realitní společnost Rockcastle za něj zaplatila 80 milionů eur.

Výroční zpráva uvádí, že zisk před zdaněním z těchto transakcí dosáhl 91 milionů liber. "Získané prostředky z prodeje OC Letňany a Forum Liberec zpětně použijeme na investici do našich zákazníků," řekl Koukolíček.

Jak se mění realitní trh? Investoři sypou peníze do maloobchodu

Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996. Ve finančním roce 2015/2016 se společnost vymanila z vysokých ztrát a vykázala rekordní zisk 3,3 miliardy Kč. Tesco předloni zavedlo jednotný řídící tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku mají vedení v Praze.

Spolu s Teskem patří mezi největší obchodníky v ČR řetězce Kaufland, Albert, Lidl či Penny Market.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!