Tesco pokračuje ve výprodeji aktiv, zbavilo se zahradních center Dobbies | E15.cz

Tesco pokračuje ve výprodeji aktiv, zbavilo se zahradních center Dobbies

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší britská maloobchodní společnost Tesco se zbavila prodejce zahradního zboží Dobbies Garden Centres a prodala ho za 217 milionů liber (7,4 miliardy korun). Firma v rámci restrukturalizace odprodává řadu aktiv, aby se mohla soustředit na domácí trh prodeje potravin.

Tesco koupilo Dobbies v roce 2007 a udělalo z něj druhého největšího specializovaného prodejce zahradního zboží v Británii. Firma nyní provozuje 35 zahradních center a několik atrakcí typu skleníku Plantasia u Coventry. V posledním finančním roce přispěl podnik k zisku Teska 17 miliony liber, uvedla agentura Reuters.

Tesco prodalo Dobbies skupině investorů vedené firmami Midlothian Capital Partners a Hattington Capital. „Jsem přesvědčen, že tato dohoda zajistí Dobbies skvělou budoucnost a našim britským maloobchodním aktivitám umožní zaměřit se na základní silné stránky,“ uvedl k transakci šéf Teska Dave Lewis.

Minulý týden se Tesco dohodlo na prodeji svého tureckého řetězce supermarketů Kipa a své britské sítě restaurací Giraffe. Loni Tesco prodalo své jihokorejské aktivity za 6,1 miliardy dolarů (146 miliard Kč). Firmě tak zůstaly v zahraničí aktivity už jen ve střední Evropě, Irsku, Thajsku a Malajsii.

Lewis, který nastoupil v roce 2014, se zaměřuje na oživení domácích aktivit společnosti a chce také snížit zadluženost. Tesco se za Lewisova vedení vymaňuje z krize, do níž se firma dostala v roce 2014 kvůli chybám v účetnictví. Domácí tržby a zisky firmy i dalších britských prodejců potravin také v posledních letech podkopává cenová válka, kterou v Británii vyvolala agresivní expanze německých diskontních řetězců Aldi a Lidl.

Tesco v prvním čtvrtletí vykázalo první růst provozního zisku za čtyři roky a první růst tržeb na domácím trhu za více než tři roky. Akcie firmy letos mírně posilují, v meziročním srovnání jsou ale stále o 27 procent níže. Tesco je třetím největším řetězcem obchodů na světě. Na český trh firma vstoupila v roce 1996.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah