Tesco zavře 43 britských prodejen, rolety stáhne i v Maďarsku | E15.cz

Tesco zavře 43 britských prodejen, rolety stáhne i v Maďarsku

Tesco,
Tesco,
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Tesco PLC via Flickr

ČTK, vag

Share on Facebook Messenger
Britská maloobchodní síť Tesco, která se v domovské zemi potýká s odlivem zákazníků, uzavře v Británii kvůli úsporám 43 ztrátových supermarketů a hodlá reorganizovat management. Problémy má řetězec údajně i v Maďarsku, kde prý zavře až 12 prodejen a propustí stovky zaměstnanců. Tesco kromě odlivu zákazníků zasáhl i účetní skandál týkající se nadhodnocování zisků.

Díky reorganizaci a dalším opatřením v Británii hodlá společnost ušetřit 250 milionů liber (téměř devět miliard korun) ročně. Úspory firma využije k financování redukce cen, čímž chce posílit svou konkurenceschopnost na domácím trhu.

V příštím fiskálním roce Tesco sníží kapitálové výdaje na pouhou miliardu liber z maximálně 2,1 miliardy v letošním roce. Zrušilo také plánované otevření 49 nových prodejen v Británii. Firma rovněž prodá divize Tesco Broadband a Blinkbox.

Zavírání v Maďarsku

Úsporná opatření se netýkají jen Británie, v Maďarsku podle tamních médií řetězec zvažuje, že letos na venkově zavře 10 až 12 menších supermarketů. Důvodem jsou údajně legislativní změny, jimiž vláda maloobchodním sítím drasticky zvýšila poplatky. O práci by kvůli kroku britské společnosti mělo přijít až 600 zaměstnanců.

Cena akcií podniku po ohlášení úsporných opatření stoupla o více než pět procent. K růstu přispěly rovněž údaje o vánočních tržbách, které podle serveru BBC překonaly očekávání.

Akcie Tesco

Firma již několik hodin před zveřejněním úsporných kroků oznámila, že se rozhodla snížit v Británii ceny u stovek značkových produktů. Snaží se tak čelit odlivu zákazníků, kteří dávají přednost diskontním prodejcům.

Drastický Dave

Nový generální ředitel podniku Dave Lewis již v říjnu upozornil, že společnost Tesco, která je největším zaměstnavatelem v britském soukromém sektoru, má prostor k „zeštíhlení“. Tesco podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě přes půl milionu lidí, z toho více než 310 tisíc0 v Británii.

Lewis v červenci nahradil v čele podniku Philipa Clarka. Firma brzy poté přiznala, že nadhodnotila zisk za první pololetí o zhruba 260 milionů liber (více než devět miliard korun). Lewis je známý jako „Drastický Dave“, a to kvůli snižování nákladů v britsko-nizozemském výrobci spotřebního zboží Unilever, kde dříve působil.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů. V Česku podle svých internetových stránek zaměstnává téměř 14 tisíc lidí.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.