Tesco zvažuje odchod ze střední Evropy, tvrdí slovenský list | e15.cz

Tesco zvažuje odchod ze střední Evropy, tvrdí slovenský list

Tesco,
Tesco,
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Tesco PLC via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská maloobchodní společnost Tesco v rámci svého ozdravného plánu zvažuje podle slovenského listu Sme odchod z některých zemí střední Evropy, včetně České republiky a Slovenska. Společnost tyto informace nepotvrdila.

„Slovenské aktivity Teska se mohou prodávat v balíku spolu s Maďarskem, Českem a možná Polskem. Druhý scénář je prodej celých sítí v jednotlivých státech,“ citoval slovenský deník nejmenovaného britského investora, který je prý obeznámen s ozdravným plánem řetězce. Ve hře je podle něj i možnost, že na Slovensku Tesco zůstane, ale bude prodávat některá svá aktiva.

Tesco už údajně zkoumal, zda by se našel zájemce o jeho středoevropská aktiva. „Žádné rozhodnutí zatím učiněno nebylo,“ tvrdil zdroj. Řetězec se k zmiňovaným informacím nevyjádřil. „Nebudeme komentovat spekulace,“ uvedl mluvčí firmy Matt Francis.

Tesco v Británii zavádí úsporná opatření, aby se vyrovnalo s poklesem cen a odlivem zákazníků. Ozdravný plán má firmě pomoci ukončit roky ztrát podílu na trhu a vyrovnat se s problémy, které jí způsobil finanční skandál kolem nadhodnocování zisků. Společnost začátkem roku oznámila, že v Británii uzavře 43 ztrátových prodejen.

Stávková pohotovost

V Česku má Tesco téměř 14 tisíc zaměstnanců, na Slovensku zaměstnává zhruba 10 tisíc lidí. Odbory české divize řetězce v lednu vyhlásily stávkovou pohotovost v reakci na plán firmy uzavřít hypermarket v Ústí nad Labem a pražský supermarket ve Smíchovské tržnici.

Stávkovou pohotovost odvolaly poté, co se se společností dohodly, že zaměstnanci uzavíraného hypermarketu v Ústí nad Labem, kteří opustí firmu, dostanou vyšší odstupné a mimořádnou odměnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah