Tescu prodělávají už i Žabky, propadly se do ztráty 47 milionů | E15.cz

Tescu prodělávají už i Žabky, propadly se do ztráty 47 milionů

Žabka
Žabka
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tvrdý konkurenční boj se u řetězce Tesco projevil také na jeho síti malých prodejen Žabka. Společnost Tesco Franchise Stores ČR, která franšízově provozované Žabky zastřešuje, v účetním roce končícím loni v únoru vykázala meziročně silný růst tržeb o 54 procent na 1,9 miliardy korun. Současně se ale propadla do ztráty 47 milionů po předchozím čistém výdělku 90 milionů, vyplývá ze zveřejněných výsledků. Výsledky za poslední finanční období společnost dosud nemá.

Přesto má mateřská firma Žabek z minulých let stále ještě k dispozici kumulovaný zisk 2,5 miliardy korun. Toho ovšem dosáhla díky sloučení s dalšími firmami z koncernu, k němuž došlo v roce 2013. Ještě na začátku předloňského roku měla společnost Tesco Franchise Stores kumulovanou ztrátu 617 milionů korun.

Žabek má Tesco v Česku víc než sto. Síť původně patřila skupině Penta. Miliardář Marek Dospiva a jeho společníci však v roce 2011 prodali Žabky právě Tesku. Řetězec se ovšem v závěru roku 2013 menší části Žabek zbavil. Přes dvě desítky prodejen koupila domácí maloobchodní síť Hruška.

Těžké časy pro Tesco

Nelehkým obdobím v současnosti prochází celá britská skupina Tesco. Loni prodělala rekordních 6,4 miliardy liber. Společnost to zdůvodnila odpisem hodnoty svých nemovitostí. Firmu však celkově poškodil nejen účetní skandál, ale také cenová válka s diskontními řetězci.

Cenový boj zuří i v Česku. Na tuzemském trhu loni Tesco prohloubilo ztrátu na 4,4 miliardy korun. Také v tomto případě však Tesco výsledek zdůvodnilo mimořádným odpisem pozemků a budov.

V poslední době se začaly množit informace, že Tesco se z některých zemí střední Evropy včetně České republiky zcela stáhne. Řetězec to popírá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.