Tichá revoluce: Tipsport a Fortuna daly sázkařům stamiliony. A srovnaly handicap | E15.cz

Tichá revoluce: Tipsport a Fortuna daly sázkařům stamiliony. A srovnaly handicap

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poměrně v tichosti se odehrála převratná novinka v sázkařské branži. Největší společnosti na trhu kurzového sázení Tipsport a Fortuna od 18. února zrušily manipulační poplatek pro veškeré sázky podávané přes internet. Zdánlivě nenápadný krok je jedním klíčových rozhodnutí v historii obou firem. Ve hře jsou totiž stamiliony korun z obratu kanceláří, které jako bonus získají sázející. Navíc naše sázkovky odstranily poslední nevýhodu proti zahraniční konkurenci.

Tipsport, lídr na českém trhu kurzového sázení, zrušil manipulační poplatek pro veškeré sázky podávané přes internet od 18. února. Pro to klienty znamená, že tyto sázky budou mít nyní levnější o pět procent, což byla právě výše manipulačního poplatku, který se přičítal k vkladům do sázek na internetu.

„Zrušení manipulačního poplatku pro on-line sázky představuje jedno z nejzásadnějších rozhodnutí v naší dosavadní 21leté historii a jeden z největších bonusů pro české sázkaře,“ řekl E15.cz předseda představenstva Tipsportu Vratislav Randa.

„Navíc jsme tím odstranili poslední větší odlišnost od služeb nelegálních internetových zahraničních kanceláří, které nejsou na rozdíl od českých zatíženy daňovými odvody či poplatky za udělení licence pro Českou republiku,“ dodal Randa.

Zlenění pro tři čtvrtiny klientů

„Vzhledem k tomu, že v současné době přijímáme přes sedmdesát procent sázek prostřednictvím internetu, vnímáme zrušení manipulačního poplatku jako benefit, který není jen pro vyvolené, ale využijí jej téměř všichni naši klienti,“ upřesnil ředitel Tipsportu Petr Knybel.

Knybel dobře ví, o jakém bonusu hovoří. Například při ročních tržbách za sázky 10 miliard korun, které nejsou pro firmu nereálné, by výpadek ze zrušeného manipulačního poplatku činil při výše uvedených faktech 350 milionů za rok. Připomeňme, že Tipsport hospodářské výsledky za loňský rok dosud nezveřejnil.

Ke stejnému datu, 18. únoru, 5procentní manipulační poplatek u všech kurzových sázek na internetu zrušila i dvojka domácího trhu, společnost Fortuna. I u ní se výpadek na tržbách z tohoto kroku může počítat ve stamilionech korun.

Z deficitu může být i profit

Akcie Fortuny se obchodují na pražské burze, a tak by mohlo mít opatření i kurzotvorný vliv. Názory na to se však liší. „Ač na první pohled zrušení poplatku může přinést výpadek tržeb, ve finále to tak být nemusí. Efekt může být dokonce kladný, protože sázky bez poplatku přes internet mohou přilákat větší počet sázejících i vybudit jejich apetit. Takže tržby se mohou i zvýšit. Proto nepředpokládám, že uvedený krok bude aktuálně mít přímý vliv na kurz akcií,“ řekl na dotaz E15.cz analytik J&T Banky Milan Lávička.

Jinak to vidí analytik Rudolf Plachý z Fio banky. „Pokud budou manipulační poplatky zrušeny napříč celým odvětvím, lze očekávat, že výnosy odvětví zřejmě mírně poklesnou, což by mělo negativní efekt i na Fortunu,“ uvedl ve svém komentáři.

Vývoj ceny akcií Fortuny na pražské burze za poslední rok (v Kč)

Graf 19. 2. 2013. Autor: tryner@mf.cz

Zdroj: www.penize.cz

Na analytikova slova prakticky již došlo, protože třetí velký hráč na domácím trhu kurzového sázení – Sazka sázková kancelář – manipulační poplatek na internetu neměla.

Navíc od 18. února zrušila 5procentní manipulační poplatek i sázková kancelář Chance, která od ledna patří Tipsportu. „Věříme, že sázkařům tímto krokem usnadníme jejich rozhodnutí. Dříve věděli, že když si vsadí u tak zvaných nelegálních provozovatelů, tak sice ušetří na manipulačním poplatku, ale riskují možné komplikace při vyplácení výhry či při případné reklamaci sázky,“ řekl E15.cz ředitel Chance Zdeněk Brázdil.

Wilf Walsh: Svět sázení nevyhnutelně míří z poboček na internet

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah