Universal čeká nejlepší rok historie | E15.cz

Universal čeká nejlepší rok historie

Universal čeká nejlepší rok historie
ilustrační foto
• 
Stanislav Šulc

Stanislav Šulc

Silná pokračování velkých hitů a pár překvapivých trháků táhnou hollywoodské studio Universal k rekordnímu roku. Podle serveru Variety.com přesáhly neamerické tržby snímků pod hlavičkou Universalu 1,8 miliardy dolarů. Tím překonaly loňský, dosud rekordní rok.

Data z Boxofficemojo.com potvrzují, že se Universalu daří i na klíčovém severoamerickém trhu. Doma se díky dosavadním tržbám 1,17 miliardy dolarů, což je historicky druhý nejlepší výsledek, Universal přetahuje o post jedničky s Warner Bros. Studio přitom může statistiku do konce roku ještě vylepšit.

„Universal letos vtrhl do kin s atraktivními tituly, které diváky přesvědčily k návštěvě kin,“ řekl Petr Slavík ze Cinemartu, který uvádí filmy Universalu na český trh. „Dařilo se hlavně animované komedii Já, padouch 2 a šestému dílu Rychle a zběsile. První vidělo zhruba 203 tisíc diváků, druhý přes 170 tisíc. Tržby Padoucha překročily 28 milionů korun, a patří tak k nejnavštěvovanějším filmům roku.“

Pro srovnání: podle Unie filmových distributorů jsou v českých kinech zatím největším hitem roku Troškovy Babovřesky s více než 600 tisíci diváky a tržbami přes 83 milionů dolarů.

Vedle dvou globálních hitů, které uspěly takřka na všech trzích, se ale Universalu podařilo uvést několik menších snímků, jež překvapily. Platí to především pro horor Očista, který dokonce jeden víkend ovládl americká kina. A to i přes konkurenci letních komiksových adaptací. Na rozdíl od jiných studií se navíc Universalu podařilo uvést jen jediný propadák (R. I. P. D. – URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů).

Andrew Stewart z Variety pak připomíná, že jeden z hollywoodských obrů umí uspět i jako distributor lokálních snímků. „Neamerický úspěch Universalu podporují také menší produkce v lokálních jazycích. Například argentinský snímek Foosball doma utržil 11,2 milionu dolarů. Letos navíc uvede ještě jedenáct neanglicky mluvených snímků,“ uvádí Stewart.
Silný finiš roku pak Universal, jehož vlastníkem je společnost Comcast, bude mít i s anglofonními snímky. „Do konce roku uvedeme z dílny Universalu ještě především pokračování komiksové série Kick-Ass 2 či další díl Paranormal Activity. V listopadu ale hlavně vstoupí do kin romantická komedie Lásky čas režiséra Richarda Curtise, tvůrce Lásky nebeské,“ uzavírá Slavík.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!