Vánoce na splátky. Češi si na dárky půjčili přes 10 miliard | E15.cz

Vánoce na splátky. Češi si na dárky půjčili přes 10 miliard

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé si podle prvních odhadů půjčili na Vánoce více než loni. Česká leasingová a finanční asociace předpokládá, že suma překoná 10 miliard z minulého roku. Přesná čísla za letošek budou k dispozici v půlce ledna. Už teď je ovšem jasné, že mnozí dlužníci budou mít problém se splácením a ocitnou se v pasti, která může skončit exekucí.

Z průzkumu úvěrových společností vyplývá, že o půjčce na dárky uvažoval každý osmý Čech. Lidé se navíc zadlužovali i kvůli listopadovému oslabení koruny. „Řada spotřebitelů očekává mírný růst cen dovozového zboží, ale také služeb, a proto sahá po úvěru, aby nakoupila ještě za staré ceny,“ uvedl Jiří Pulz, generální tajemník České leasingové a finanční asociace.

Oblíbený důvod zadlužování? Spotřebiče a elektronika

Nejvíce si lidé na splátky pořizovali domácí spotřebiče a elektroniku. Našly se ovšem i ne úplně tradiční vánoční půjčky jako například na rekonstrukci koupelny. V posledních letech ale roste počet těch, kteří dluhy nedokážou zaplatit.

Do problémů s placením se dostává zhruba každý desátý člověk. Podmínky poskytování půjček proto zpřísňuje i nový občanský zákoník. Ten například zvýší práva lidí, kteří se stali obětí lichvy. Postavení dlužníků obecně už letos zlepšila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Bez sankcí můžou odstoupit do 14 dnů od smlouvy. Zákon taky například zakazuje využívat směnky nebo sjednávat úvěr přes drahé telefonní linky.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah