Vánoce na splátky. Češi si na dárky půjčili přes 10 miliard | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Vánoce na splátky. Češi si na dárky půjčili přes 10 miliard

Vánoce na splátky. Češi si na dárky půjčili přes 10 miliard
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

pav

Lidé si podle prvních odhadů půjčili na Vánoce více než loni. Česká leasingová a finanční asociace předpokládá, že suma překoná 10 miliard z minulého roku. Přesná čísla za letošek budou k dispozici v půlce ledna. Už teď je ovšem jasné, že mnozí dlužníci budou mít problém se splácením a ocitnou se v pasti, která může skončit exekucí.

Z průzkumu úvěrových společností vyplývá, že o půjčce na dárky uvažoval každý osmý Čech. Lidé se navíc zadlužovali i kvůli listopadovému oslabení koruny. „Řada spotřebitelů očekává mírný růst cen dovozového zboží, ale také služeb, a proto sahá po úvěru, aby nakoupila ještě za staré ceny,“ uvedl Jiří Pulz, generální tajemník České leasingové a finanční asociace.

Oblíbený důvod zadlužování? Spotřebiče a elektronika

Nejvíce si lidé na splátky pořizovali domácí spotřebiče a elektroniku. Našly se ovšem i ne úplně tradiční vánoční půjčky jako například na rekonstrukci koupelny. V posledních letech ale roste počet těch, kteří dluhy nedokážou zaplatit.

Do problémů s placením se dostává zhruba každý desátý člověk. Podmínky poskytování půjček proto zpřísňuje i nový občanský zákoník. Ten například zvýší práva lidí, kteří se stali obětí lichvy. Postavení dlužníků obecně už letos zlepšila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Bez sankcí můžou odstoupit do 14 dnů od smlouvy. Zákon taky například zakazuje využívat směnky nebo sjednávat úvěr přes drahé telefonní linky.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!