Veterán Ferrari znovu překonal aukční rekord, model 250 GTO se vydražil za více než miliardu | E15.cz

Veterán Ferrari znovu překonal aukční rekord, model 250 GTO se vydražil za více než miliardu

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Legendární Ferrari 250 GTO znovu potvrdilo svou pozici nejžádanějšího a nejdražšího sportovního vozu vůbec. O víkendu se červené kupé stalo nejdražším automobilem, které se kdy prodalo v rámci aukce. Společnost RM Sotheby’s ho vydražila za 48,4 milionu dolarů (1,073 miliardy korun). 

Nového majitele aukční síň neuvedla, s vozem se však rozloučil Greg Whitten, automobilový nadšenec a jeden z prvních zaměstnanců Microsoftu. Vůz s výrobním číslem 3413 koupil před osmnácti lety. Dříve přitom vlastnil také další Ferrari 250 GT, kterých se mezi lety 1962 a 1964 vyrobilo jen 36 kusů. Ve sbírce má přitom Whitten také další supersporty od Ferrari.

O víkendu prodaný vůz je jedním z pouhých čtyř kusů, které pro Ferrari upravila modenská karosárna Scaglietti. Díky modifikacím byl vůz nižší, dosahoval lepší aerodynamiky, měl širší kola a níže uložený dvanáctiválcový třílitrový motor. Také proto právě s tímto konkrétním vozem sklízel úspěchy americký závodník Phil Hill, například v ve slavnému závodu Targa Florio.

I přesto, že o víkendu padl aukční rekord, neznamená to, že by na čele pomyslného žebříčku došlo k významné změně. Do té doby totiž dražbám vládl čtyři roky starý prodej o rok mladšího Ferrari 250 GTO. Tento model drží i absolutní rekord, kdy se jeden z vozů prodal v rámci soukromého prodeje za částku 70 milionů dolarů (1,55 miliardy korun).

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah