Vlastník Datartu plánuje prodat české obchody | E15.cz

Vlastník Datartu plánuje prodat české obchody

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Darty, která vlastní řetězce prodejen elektroniky Datart, plánuje prodat nebo uzavřít své sítě v Česku, na Slovensku a ve Španělsku. Firma tím chce eliminovat ztráty a snížit náklady, uvedla dnes firma podle serveru britského listu Financial Times.

Darty, která má akcie na londýnské burze a dříve se jmenovala Kesa Electricals, před čtyřmi měsíci zahájila strategické přehodnocení svých aktivit. Ty se potýkají se slabou evropskou ekonomikou a ostrou konkurencí internetového prodeje. Předseda správní rady firmy Alan Parker uvedl, že chce „eliminovat ztráty“, které má firma na některých trzích, a zaměřit se na základní trhy Francie, Belgie a Nizozemska.

Počátkem tohoto roku již Darty prodala britský řetězec Comet. Ten o devět měsíců později vyhlásil bankrot a plánuje do Vánoc uzavřít 195 prodejen. Minulý měsíc Darty oznámila prodej 20 italských prodejen formě DPS Group.

Parker uvedl, že k sítím, jejichž odloučení nyní Darty plánuje, se bude přistupovat individuálně. Dodal, že možný je jak jejich prodej, tak uzavření.

Společnost Datart International patří na českém trhu k předním prodejcům elektroniky a provozuje zde síť 31 prodejen a internetový obchod. V účetním roce 2010/2011 skončila ztrátou 7,3 milionu korun, uvedla firma v květnu. Datart International působí i na Slovensku, kde má 11 obchodů. Datart působí na českém a slovenském trhu od roku 1990.

Tuzemští prodejci elektroniky v posledních letech čelí důsledkům hospodářské krize, kvůli které Češi od závěru roku 2008 méně nakupovali. Ceny spotřební elektroniky zároveň klesaly, takže obchodníci, aby vykázali stejné tržby, museli prodat více zboží.

Tržby Darty za půl roku do konce října mírně klesly na 1,8 miliardy eur (asi 45 miliard korun), Firma utrpěla hrubou ztrátu 7,3 milionu eur proti mirníému zisku o rok dříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah