Výrobci cukrovinek dostanou miliardový trest | E15.cz

Výrobci cukrovinek dostanou miliardový trest

Čokolády Ritter Sport, ilustrační foto
Čokolády Ritter Sport, ilustrační foto
• 

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Známí výrobci cukrovinek mají zaplatit pokutu o celkové výši 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) za nezákonné dohadování cen a další nekalé praktiky. Rozhodl o tom německý antimonopolní úřad.

Spolkový antimonopolní úřad viní výrobce sladkostí jako Nestlé (Kit Kat, Lion), Kraft Foods (Milka, Toblerone) nebo Ritter Sport. Aféra začala před více než pěti lety. „V roce 2007, ceny klíčových surovin pro výrobu čokolády, jako je mléko a kakao, výrazně vzrostly,“ řekl serveru Welt.de prezident antimonopolního úřadu Andreas Mundt.

Firmy se místo hledání samostatných řešení rozhodly podle úřadu k ilegální akci – jejím výsledkem byla kartelová dohoda o zvýšení cen. Tomu měla předcházet série telefonátů mezi manažery firem Kraft Foods a Ritter Sport. Maloobchodní ceny za 100 gramů čokolády pak u obou výrobců zároveň prudce vzrostly o 10 až 15 centů.

Čokoládovny se budou bránit

Společnost Ritter Sport má za zaplatit pokutu 7,5 milionu eur a Kraft Foods 21,7 milionu eur. Ritter však uvedl, že pokud by pokutu zaplatil, tak by přišel o veškerý zisk a firma by byla paralyzována.

V dalším případě řešil antimonopolní úřad dohodu čtyř výrobců cukrovinek. Zástupci Ritter Sportu, Nestlé, Marsu a Hariba si měli předávat informace o slevách a prodejích svých produktů. Tyto informace pak měli využít v cenovém boji s konkurencí.

Haribo má podle rozhodnutí úřadu zaplatit 2,4 milionu eur a ostatní výrobci dohromady 19,5 milionu. S trestem nesouhlasí společnost Nestlé, která tvrzení antimonopolního úřadu považuje za neoprávněné a odvolá se. Další pokuty mají zaplatit i méně známé společnosti, například za to, že jejich sladkosti klamou spotřebytele svou velikostí, když obsahují až 20 procent vzduchu.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah