Za ceny z katalogů cestovky neprodají už ani třetinu zájezdů | E15.cz

Za ceny z katalogů cestovky neprodají už ani třetinu zájezdů

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za katalogové ceny se na českém trhu prodá již jen 20 až 30 procent zájezdů. Většinu dovolených cestovní kanceláře prodávají se slevou, ať již v předprodejích v režimu first minute nebo na poslední chvíli jako last minute.

„Za katalogové ceny se prodává, ale podstatně méně než kdykoli předtím. Jestli dříve existovalo po předprodejích first minute období, kdy se prodávalo ještě za standardní ceny, tak skutečně dnes je to rovnou přechod do last minute nabídky, která už je výrazně nižší než jsou standardní ceny,“

Podle údajů pojišťovny loni největší nárůst prodejů zaznamenaly on-line cestovní kanceláře a agentury. Koncesovaných cestovních kanceláří v ČR každý rok mírně ubývá, v současnosti je jich kolem tisícovky. „Na počet obyvatel v ČR máme velmi nestandardní a velmi vysoký počet cestovních kanceláří,“ dodal ředitel.

I když některé cestovní kanceláře hlásí nárůst počtu klientů, celkově jich mají méně. Loni CK prodaly 1,6 milionu zájezdů, o rok dříve to bylo 1,9 milionu. Dalších 400 tisíc lidí si přes cestovky zajišťuje pouze ubytování nebo dopravu. Čtvrtina lidí si koupí zájezd přes internet, pětina na kamenné pobočce, uvádí ERV.

Podle pojišťovny loni vyjelo s cestovní kanceláří 46 procent Čechů, 54 procent volilo individuální organizaci cesty. Například v Německu využívá služeb organizátorů zájezdů 40 procent lidí, 60 procent cestuje individuálně. Téměř stejné to je v Polsku, naopak v Itálii 52 procent turistů volí CK. Sužeb cestovních kanceláří téměř nevyužívají například Ukrajinci, s cestovkou vyjede jen každý sedmý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.