Zájem o švýcarské hodinky klesl, částečně kvůli Applu | e15.cz

Zájem o švýcarské hodinky klesl, částečně kvůli Applu

TAG Heuer Carrera
TAG Heuer Carrera
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: kagen33 via Flickr

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Export švýcarských hodinek v srpnu letošního roku poprvé po šesti letech klesl. Jak uvedl Bloomberg, konkurence od Applu v podobě Watch zřejmě zahýbala s trhem. Za poklesem ale stojí také silný švýcarský frank a oslabující poptávka v Asii.

Objem vývozu švýcarských hodinek klesl meziročně o 1,6 procenta na 1,47 miliardy švýcarských franků (1,5 miliardy dolarů). Tamní Federace hodinářského průmyslu uvedla , že export hodinek s cenou pod 200 franků klesl o 13 procent, zatímco segment hodinek v hodnotě 200 až 500 franků se propadl o 24 procent.

„Je patrné, že Apple Watch vytvořily tlak na levný a střední segment,“ komentoval Jon Cox, analytik Kepler Cheuvreux v Curychu.

Export jednotlivých segmentů švýcarských hodinek (ve švýcarských francích)

Vývoj jednotlivých segmentů švýcarských hodinek (srpen 2015)Autor: Repro fhs.ch

Export navíc komplikuje silný švýcarský frank i znatelný pokles na klíčových asijských trzích, jako je například Čína nebo Hong Kong. „Rozkolísaný čínský trh situaci zrovna nepomáhá,“ dodal Cox.

Vývoz hodinek, které tvoří zhruba desetinu celkového vývozu Švýcarska, poklesl v prvních osmi měsících letošního roku o 1,2 procenta.

Stav na klíčových trzích (ve švýcarských francích)

Vývoj na klíčových trzích (ve švýc. francích)Autor: Repro fhs.ch

Švýcaři chystají své vlastní chytré hodinky

Apple svým vstupem do oboru proměnil trh a přinutil švýcarské značky reagovat vlastními chytrými hodinkami. Své smartwatch už nyní plánují například firmy Movado Group, Frederique Constant nebo Mondaine. Zájem o oblast smartwatch už dříve oznámil i renomovaný výrobce TAG Heuer, který na jaře ohlásil spolupráci s Googlem a Intelem.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery