Zisk čínského e-shopu Alibaba prudce klesl, tržby naopak rostly | E15.cz

Zisk čínského e-shopu Alibaba prudce klesl, tržby naopak rostly

Alibaba
Alibaba
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největšímu čínskému internetovému prodejci Alibaba Group Holding klesl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 41 procent na 8,7 miliardy jüanů (28,1 miliardy korun) kvůli mimořádným nákladům. Příjmy však stouply o 61 procent a mírně překonaly očekávání analytiků.

Údaje o čistém zisku nezahrnují firmy, ve kterých má skupina menšinové podíly. Příjmy za duben až červen stouply na 80,9 miliardy jüanů. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru příjmy 80,7 miliardy jüanů.

Tržby z prodeje přes internet stouply o 61 procent na 69,2 miliardy jüanů. Loni se zvýšily jen o 58 procent. Příjmy cloudové divize se téměř zdvojnásobily na 4,7 miliardy jüanů a příjmy zábavní divize stouply o 46,4 procenta na šest miliard jüanů.

Růst příjmů od roku 2014, kdy se s akciemi firmy začalo obchodovat na burze, zrychluje. Agresivní investice do kamenných prodejen, logistiky a cloudových služeb však snížily ziskovou marži firmy na rekordní minimum, upozornila agentura Reuters.

Mezi hlavní aktivity firmy patří internetové obchody Tmall a Taobao a platební platforma Alipay. Masivně však investuje do dalších oblastí, aby podpořila další růst.

Zakladatel firmy Alibaba Jack Ma patří mezi nejbohatší lidi v Číně. Odhaduje se, že až 80 procent čínských internetových nákupů se uskutečňuje prostřednictvím jeho obchodu Alibaba.

S akciemi Alibaby se od roku 2014 obchoduje na newyorské akciové burze. Primární nabídka firmy byla největší v historii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah