Babiš kupuje Rádio Impuls, zároveň chystá další mediální akvizice | E15.cz

Babiš kupuje Rádio Impuls, zároveň chystá další mediální akvizice

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Euro - Martin Pinkas

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina Agrofert miliardáře a politika Andreje Babiše koupí firmu Londa, která provozuje mimo jiné Rádio Impuls, nejposlouchanější rozhlasovou stanici v Česku. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Babiš chce do pěti let vybudovat silnou mediální skupinu, plánuje další akvizice.

„Koupě společnosti Londa představuje rozšíření naší mediální působnosti do oblasti rozhlasového vysílání, což, jak věříme, dále posílí atraktivitu naší mediální divize pro obchodní partnery a podpoří její další rozvoj,“ uvedl člen představenstva Agrofertu Libor Němeček.

Rádio Impuls bylo podle něj vzhledem ke svému zaměření, tržnímu postavení a profesionalitě týmu nejlepším možným akvizičním cílem. Další podrobnosti o transakci se obě strany rozhodly nezveřejňovat.

Kromě Impulsu provozuje Londa také pražskou rozhlasovou stanici RockZone 105,9. „Doufám, že začlenění našich rádií do velké mediální skupiny bude pro Rádio Impuls a i Radio RockZone 105,9 impulsem pro jejich další rozvoj,“ sdělil Rainer Poelmann, jednatel německé firmy Eurocast Radio Venture & Management, která je majoritním vlastníkem Londy.

Nejposlouchanější rádio
Společnost Londa byla založena v roce 1993 a v současnosti je jedním z nejvýznamnějších hráčů na českém rozhlasovém trhu. Provozuje dlouhodobě nejposlouchanější Rádio Impuls s aktuálním podílem na rozhlasovém trhu je 12,5 procenta. Pražská stanice RockZone 105,9 je zaměřena na rockovou hudbu a její týdenní poslechovost dosahuje přibližně 60 tisíc posluchačů.

Majitel Agrofertu a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nechtěl nákup komentovat. „Já už tam nejsem, jsem celý den ve Sněmovně. To řeší Agrofert, jestli už to dojednali, nevím, ale faktem je, že o tom jednají,“ řekl Babiš. Na dotaz, zda je to poslední taková investice Agrofertu v oblasti médií dodal: „Nechci to komentovat, musíte to řešit s Agrofertem.“

Babiš později doplnil, že nákupy médií provádějí jím vlastněné společnosti jako finanční investice, a nesouvisí tedy s podnikatelskými aktivitami skupiny Agrofert, ani s úkoly, které čekají jeho a politické hnutí ANO.

Impulsem to nekončí, Babiš chystá další akvizice

„Investujeme do nejúspěšnějších médií, jejichž hodnota z velké části stojí na kvalitě zaměstnanců. Na profesionálech, kteří vybudovali tak úspěšné a prestižní značky jako MF Dnes, Lidové Noviny, iDNES.cz a Rádio Impuls. Doufám, že se nám podaří doplnit toto portfolio o další akvizice, které dokáží vznikající finanční i personální zázemí využít. Mým investičním záměrem je vybudovat v horizontu pěti let silnou českou mediální skupinu,“ uvedl Babiš s tím, že sám svou úlohu vidí v práci pro hnutí ANO.

Babiš prý teď připravuje tým lidí, mediálních odborníků, kteří budou investiční projekt řídit. „Po dokončení formálních záležitostí akvizic představím tento tým na počátku příštího roku. Tím mé přímé angažmá skončí. Zároveň zdůrazňuji, že můj vstup do médií proběhl záměrně až v době voleb, resp. po volbách. Tyto investice proto nelze nikterak spojovat s volebním úspěchem hnutí ANO,“ prohlásil miliardář.

Dlouhá cesta Impulsu

Spolumajitelem Londy je vedle Eurocastu Ivan Baťka, který dosud držel třetinový obchodní podíl. „Patnáct let života člověka, natož pak rádia, je opravdu dlouhou cestou. Nám se na ní dařilo i díky výborné spolupráci vlastníků s managementem, který vždy dokázal loď rádia nasměrovat správným směrem. Budu velmi rád, když tomu tak bude i v letech příštích,“ uvedl Baťka v tiskové zprávě.

Babiš do médií vstoupil loni založením bezplatného týdeníku 5plus2. Letos koupil vydavatele Mafra, pod kterého spadají i deníky Dnes a Lidové noviny a také internetové portály iDnes.cz a Lidovky.cz. Do vydavatelské skupiny patřily také rozhlasové stanice Expres radio a Classic FM, které ale byly následně převedeny na původního vlastníka Mafry Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah