Česká televize otevírá archivy zpravodajství a uvede nový cyklus Pozor, vysíláme | E15.cz

Česká televize otevírá archivy zpravodajství a uvede nový cyklus Pozor, vysíláme

Nový logotyp chce Česká televize začít postupně používat od 1. září
Nový logotyp chce Česká televize začít postupně používat od 1. září
• 
ZDROJ: archiv CT

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká televize uvede v neděli 17. března premiéru nového dokumentárního cyklu Pozor, vysíláme. Jeho obsahem bude výběr ze 40 000 archivních reportáží, která v minulosti v Československé a později České televizi vznikly. Některé reportáže znovu namlouvají někdejší moderátoři nebo hlasatelé včetně například Kamily Moučkové.

V tematických celcích cyklus nabídne srovnání dobou podmíněného zpravodajství o podobných tématech. Některé záběry se objeví na obrazovkách České televize vůbec poprvé. Cyklus má 16 dílů a bude vysílán každou neděli od 20:30 na ČT24.

„Cyklus Pozor, vysíláme vedle sebe staví dosud nevyužité archivní reportáže televizního zpravodajství a publicistiky z padesátých až osmdesátých let a materiály z novějšího zpravodajského archivu. Zpravodajské příspěvky tematicky propojuje, čímž nabízí srovnání dobově podmíněných forem zpracování a současně mapuje vývoj zpravodajství Československé a později České televize od dob jejího vzniku až po dnešek. Pořad jsme připravili při příležitosti 60. výročí existence Československé a České televize,“ říká šéfredaktor aktuální publicistiky České televize Jiří Vondráček.

Výběr ze 40 000 příspěvků Cyklus pracuje s ucelenými zpravodajskými relacemi i jednotlivými a dosud v České televizi nevysílanými reportážemi. Až do konce 70. let totiž televize nearchivovala zpravodajské relace jako celek, ale jen jednotlivé reportáže. Tvůrci pořadu tak procházeli bezmála 40 tisíc těchto jednotlivých příspěvků. Filmy bylo třeba rozmotat, vyčistit a všechny střihy znovu slepit.

„Práce s filmy zajímavá i tím, že mnohé z nich od původního vysílání nikdo neviděl. Většina těch nejstarších se navíc dochovala bez kontextu na zpravodajskou relaci, ve které byly vysílány. V rekonstrukci zpravodajských pořadů jsme se proto obraceli na pamětníky vysílání, tehdejší hlasatele i techniky, kteří nám pomohli pořad správně rekonstruovat,“ vysvětluje autor námětu a dramaturg České televize Petr Buchta.

Tvůrci takto spolupracovali například s hlasatelkou Kamilou Moučkovou. Úkolem bylo kromě jiného znovu poskládat texty k němým reportážím a nechat je znovu namluvit moderátory. Dále bylo potřeba zajistit původní podkresovou hudbu, která byla dlouhá léta nedílnou součástí zpravodajství, či rekonstruovat původní znělky.

„Jednu změnu jsme ale oproti původní podobě vysílání přeci jen udělali. Reportáže jsme krátili. Ty původní totiž mnohdy mají i čtyři minuty a prakticky se tam třeba ani nemluví, jen hraje hudba. V době jejich vzniku hrál čas jinou roli, dnes by se ale nikdo na tak dlouhé záběry nedíval,“ dodává dramaturg pořadu Tomáš Brzobohatý.

Autor: red

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.