Exšéf OP Prostějov dostal pět let vězení za zpronevěru 26 milionů | e15.cz

Exšéf OP Prostějov dostal pět let vězení za zpronevěru 26 milionů

Bývalý ředitel zkrachovalé společnosti OP Prostějov František Tuhý
Bývalý ředitel zkrachovalé společnosti OP Prostějov František Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brněnský krajský soud potrestal bývalého generálního ředitele zkrachovalé textilky OP Prostějov Františka Tuhého za zpronevěru 26,3 milionu korun pěti lety vězení s ostrahou. Dále nesmí deset let zastávat vrcholnou manažerskou funkci a peníze musí vrátit. Částku získal jako mimořádné prémie za dobré vedení kdysi známé firmy. Tuhý se hájí tím, že zákon neporušil. Rozsudek není pravomocný, Tuhý se proti němu odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Miliony mu byly vyplaceny v letech 2004 až 2008, kdy byl většinovým vlastníkem, generálním ředitelem a také předsedou představenstva podniku. Z titulu svých funkcí stanovil podmínky pro vyplacení odměn sobě i dalším členům vedení firmy. Podle nich mu bylo 26,3 milionu korun vyplaceno. O vyplacení odměn měla ale rozhodnout valná hromada firmy, která jej do funkce ředitele jmenovala, uvedl v rozsudku soudce Tomáš Kurfiřt.

„Ve vztahu k dalším členům vedení firmy OP Prostějov bylo vše v pořádku. Tam řádně o jejich odměnách rozhodl jejich nadřízený (Tuhý), který na to měl právo,“ vysvětlil soudce. Podle něj si Tuhý přisvojil cizí věc a dopustil se tím zpronevěry.

Akcie za miliardu

Tuhý vlastnil 54 procent akcií oděvní firmy, jejichž cena se podle jeho hrubého odhadu před více než šesti lety odhadovala na zhruba miliardu korun. „Pokud bych potřeboval peníze, tak bych prodal akcie,“ uvedl při zahájení procesu Tuhý. Hájí se tím, že hospodaření firmy bylo v pořádku a na prémie měl tedy nárok. Žaloba ale uvádí, že firma se potýkala se značnými problémy.

Z postu ředitele odešel Tuhý v polovině roku 2008. Podle něj se pak do vedení společnosti dostali nezkušení lidé, kteří ji za dva roky přivedli do konkurzu. Kvůli zadluženosti byl na její majetek vyhlášen v květnu 2010 konkurz. Pohledávky vůči firmě nárokuje 555 věřitelů. Požádali o proplacení dvou miliard Kč.

„Nedává smysl, abych vykrádal vlastní firmu. Během necelých dvou let přivedlo (nové) nemotivované a nezkušené vedení podnik do konkurzu. Já jsem přišel o majetek v hodnotě stovek milionů korun. Odmítám jakoukoli odpovědnost za krach společnosti,“ uvedl ve své závěrečné řeči Tuhý. Nyní žije coby důchodce se svojí manželkou v Plumlově na Prostějovsku. Soudu řekl, že kromě jejich společného domku nic nevlastní.

Krach v hledáčku policie

V dobách, kdy podnik provozoval pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí. Okolnosti krachu OP Prostějov prověřují policisté z olomoucké krajské hospodářské kriminálky. Loni v červnu obvinili pět bývalých členů vedení zkrachovalého podniku z předlužení firmy. Hrozí jim tři roky vězení.

Hlavní areál OP v Prostějově koupila firma Astria Group, jejíž majitelé se rozhodli budovy oděvního podniku zbourat. Šest výrobních hal OP poslala v létě k zemi tuna dynamitu. Prostějov tak přišel o dosud neodmyslitelnou dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Na části pozemků v areálu bude postavena výstavní hala a zbývající parcely chce Astria Group nabídnout investorům.

Po prostějovské textilce zůstaly miliardové dluhy
18. ledna 2010 - Brněnský krajský soud zahájil insolvenční řízení s OP. O zahájení řízení požádala sama firma.
25. ledna 2010 - Soud poslal firmu do úpadku.
8. března 2010 - Soud povolil OP reorganizaci. Podnik ale neměl dostatek peněz a plán reorganizovat výrobu vzdal.
28. dubna 2010 - OP oznámil, že uzavře závod v Jeseníku, v němž pracovalo 290 lidí, a dalších asi 300 zaměstnanců propustí z hlavního provozu v Prostějově.
3. května 2010 - Brněnský krajský soud vyhlásil konkurz na OP. Nároky ve výši 2,15 miliardy korun vzneslo 555 věřitelů.
31. srpna 2010 - Podnik ukončil sériovou výrobu oděvů. Firma poté vyráběla už jen takzvané měřenky, tedy oblečení na míru.
13. prosince 2010 - Krajský soud v Brně zrušil prohlášení konkurzu na OP. Soud vyhověl části žaloby České spořitelny, které vadilo, že se nedostala do věřitelského výboru.
14. prosince 2010 - Ústavní soud prohlásil, že v insolvenčním řízení s OP byly chyby.
6. dubna 2011 - Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání druhého největšího věřitele OP, společnosti Pyrghos Lefkos, který napadl rozhodnutí o zrušení konkurzu z prosince 2010.
20. května 2011 - Brněnský krajský soud poslal OP podruhé do konkurzu.
17. dubna 2012 - Závaznou nabídku na koupi poslední funkční části OP, výroby na míru, podal jen prostějovský výrobce šicích strojů AMF Reece CR. Obchod byl uzavřen počátkem června 2012.
26. února 2013 - Soud povolil prodej zhruba tří desítek ochranných známek OP včetně značky OP Profashion.
22. dubna 2013 - Insolvenční správkyně OP zahájila výběrové řízení na prodej hlavního areálu OP v Prostějově. Tendr byl na konci srpna 2013 zrušen.
- Policisté obvinili bývalého ředitele OP Františka Tuhého z toho, že se obohatil na účet firmy, když si nechal v letech 2004 až 2008 vyplatit prémie ve výši 26,3 milionu korun.
3. září 2013 - Bylo vyhlášeno nové výběrové řízení na prodej prostějovského areálu OP.
26. září 2013 - Česká spořitelna zažalovala bývalé insolvenční správce OP Jaroslava Svobodu a Tomáše Kocvrlicha. Podle banky nezákonně utratili peníze získané prodejem zásob OP. Spořitelna požaduje 209 milionů korun.
6. listopadu 2013 - Ochranná známka OP Prostějov Profashion byla v aukci prodána za 790 tisíc korun. Nového majitele získala za 350 tisíc korun i známka William & Delvin.
5. února 2014 - Vítězem výběrového řízení na hlavní areál OP v Prostějově se stala společnost Astria Group. Nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů získala za 58 milionů korun.
26. června 2014 - Krajské státní zastupitelství v Brně uveřejnilo, že pět bývalých členů představenstva OP bylo obviněno z předlužení podniku.
28. června 2014 - V bývalém areálu OP v Prostějově bylo se zemí srovnáno šest výrobních hal. Společnost Astria Group chce na části pozemků vybudovat výstavní haly.
27. listopadu 2014 - Insolvenční správkyně prodala dalších sedm ochranných známek OP, které koupila firma Ottoberg.
3. února 2015 - Brněnský krajský soud nepravomocně potrestal bývalého ředitele OP Františka Tuhého za zpronevěru 26,3 milionu korun pěti lety vězení a desetiletým zákazem zastávat vrcholnou manažerskou funkci. Tuhý částku získal jako prémie za dobré vedení firmy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější