Exšéf OP Prostějov měl zpronevěřit 26 milionů, žaloba žádá sedm let vězení | E15.cz

Exšéf OP Prostějov měl zpronevěřit 26 milionů, žaloba žádá sedm let vězení

Bývalý ředitel zkrachovalé společnosti OP Prostějov Františk Tuhý
Bývalý ředitel zkrachovalé společnosti OP Prostějov Františk Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní zástupkyně žádá pro bývalého ředitele zkrachovalé textilky OP Prostějov Františka Tuhého za zpronevěru 7,5 roku vězení a uhrazení pokuty 500 tisíc korun. Tuhý si podle spisu nechal v letech 2004 až 2008 nezákonně vyplatit na odměnách přes 26 milionů korun. Soudu opakovaně řekl, že na ně měl nárok a není logické, že by zpronevěřil peníze ve vlastní firmě.

Tuhý vlastnil 54 procent akcií oděvní firmy, jejichž cena se podle jeho hrubého odhadu před více než šesti lety odhadovala na zhruba miliardu korun.

„Pokud bych potřeboval peníze, tak bych prodal akcie,“ uvedl při zahájení procesu Tuhý, který tvrdí, že firmu vedl řádně a protože její hospodaření bylo v pořádku, měl nárok na prémie. Žaloba ale tvrdí, že ve skutečnosti měl OP Prostějov finanční problémy.

Podnik vedli nezkušení lidé

Z postu ředitele odešel Tuhý v polovině roku 2008. Podle něj se pak do vedení společnosti dostali nezkušení lidé, kteří ji za dva roky přivedli do konkurzu. Kvůli zadluženosti byl na její majetek vyhlášen v květnu 2010 konkurz. Pohledávky vůči firmě nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun.

V dobách, kdy podnik provozoval pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí. Okolnosti krachu OP Prostějov prověřují policisté z olomoucké krajské hospodářské kriminálky. Loni v červnu obvinili pět bývalých členů vedení zkrachovalého podniku z předlužení firmy. Hrozí jim tři roky vězení.

Tuna dynamitu

Hlavní areál OP v Prostějově koupila firma Astria Group, jejíž majitelé se rozhodli budovy oděvního podniku zbourat. Šest výrobních hal OP poslala v létě k zemi tuna dynamitu. Prostějov tak přišel o dosud neodmyslitelnou dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Na části pozemků v areálu bude postavena výstavní hala a zbývající parcely chce Astria Group nabídnout investorům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah