Kotelník neuspěl, soud zamítl jeho insolvenční návrh na Grandhotel Evropa | e15.cz

Kotelník neuspěl, soud zamítl jeho insolvenční návrh na Grandhotel Evropa

Secesní hotel Evropa na pražském Václavském náměstí
Secesní hotel Evropa na pražském Václavském náměstí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud zamítl kvůli formálním nedostatkům insolvenční návrh na bývalého provozovatele secesního hotelu Evropa v centru Prahy. Insolvenční návrh na společnost Grandhotel Evropa Praha podal bývalý kotelník, kterému prý někdejší provozovatel hotelu na Václavském náměstí dluží dva platy a odstupné, celkem přes 46 tisíc korun.

V návrhu bývalý kotelník, který v hotelu pracoval od prosince 2006 až do loňského září, označil dalších 14 bývalých zaměstnanců včetně kuchařů, recepčních či servírek, kterým bývalý provozovatel hotelu údajně také nezaplatil mzdu a odstupné.

Všichni dostali podle kotelníka výpověď na konci loňského září kvůli plánované rekonstrukci. Každému z nich prý provozovatel dluží desítky tisíc korun. Řádově stovky tisíc korun pak prý společnost dluží dodavatelům energií, zboží a služeb.

Kotelník neuvedl splatnost pohledávek

Právě u výčtu dalších věřitelů ale udělal kotelník podle soudu chybu. Označil sice další jemu známé věřitele, ale neuvedl splatnost jejich pohledávek. Soud tak nemohl posoudit, zda má dlužník další peněžité závazky déle než 30 dnů po lhůtě splatnosti.

„Dále navrhovatel neuvedl žádné skutečnosti, ze kterých by vyplývalo, že dlužník není schopen hradit své závazky a zda dlužníka k úhradě svých pohledávek vyzýval,“ stojí dále v soudním rozhodnutí. Soud proto insolvenční návrh jako neúplný a nejasný odmítl. Navrhovatel, tedy kotelník má nyní 15denní lhůtu pro odvolání.

Provozovatel dostal loni výpověď

Bývalý provozovatel hotelu – společnost Grandhotel Evropa Praha nemá nic společného s majitelem hotelu. Tím je bývalý bankéř a realitní investor Václav Skala. Ten dal už dříve bývalému nájemci výpověď. „Nájemní vztah byl ukončen ke dni 10. října 2013 zejména z důvodu neplacení nájemného majiteli,“ prohlásil před časem Skala.

Zahájení insolvenčního řízení ještě neznamená, že je společnost opravdu předlužená. Soud tak učiní automaticky poté, co obdrží insolvenční návrh se všemi náležitostmi. Hned poté zkontroluje jeho formální správnost. Jeho faktickou oprávněnost zkoumá až v dalším průběhu jednání.

Světoznámý Šroubek
Kdysi slavný hotel Evropa byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese Bedřichem Bendelmayerem, Aloisem Dryákem, Bohumilem Hübschmannem a Janem Letzelem. Roku 1924 hotel koupil pražský restauratér Karel Šroubek, který ho přejmenoval na Grand hotel Šroubek. Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky své secesní výzdobě, ale i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Největší slávy dosáhl za první republiky, kdy býval jedním z nejluxusnějších hotelů ve střední Evropě.
V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován, současný majitel jej koupil v 90. letech. Na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí. Ta na konci minulého roku začala nákladnou rekonstrukci za stovky milionů korun, která by měla trvat zhruba dva a půl roku.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější