Mediokracie: Respekt bez respektu | E15.cz

Mediokracie: Respekt bez respektu

Mediokracie: Respekt bez respektu
Návrat do všedního života nebudou mít osvobozené Češky vubec jednoduchý. Respekt jim nejspíš pomohl, ale zároveň uškodil.
• 
ZDROJ: Repro Strategie

Michal Půr
Strategie

Už dlouho žádný krok některé z redakcí českých médií nevyvolal takovou debatu jako informování Respektu o dívkách unesených v Pákistánu.

Redaktor Respektu Ondřej Kundra zveřejnil skutečnost, že stát zaplatil za propuštění českých rukojmích v Pákistánu šest milionů dolarů, a navíc o jedné z dívek napsal, že se pokusila vrátit za svými únosci. Šéfredaktor Erik Tabery se hájí tím, že na informace o výkupném máme právo, ve světě nejsou nijak výjimečné a redakce se prý nesnažila zjišťovat nic, co by narušovalo soukromí dívek.

Takové argumenty jsou na první pohled v pořádku, ale nejsou vlastně tak úplně pravdivé. Mezi českými redakcemi fungovala nepsaná dohoda, že nebudou zveřejňovat nic, co by unesené a po dlouhé době propuštěné dívky ohrozilo na životě.

Tato dohoda vznikla na půdě ministerstva zahraničí – osobně jsem se schůzek s diplomaty a dalšími zaměstnanci účastnil dvakrát a nikdo ze zúčastněných šéfredaktorů a redaktorů prosby o mediální ticho nezpochybňoval. Někdy jsou zkrátka nezveřejněné informace cennější než zveřejněné. Média i státní úřady se v takových případech pohybují na tenkém ledě, ale u ochrany životů to lze chápat a připustit.

Tabery upozorňuje, že se přátelé unesených obraceli na Respekt, který pak dotazy zaměstnával úřady, aby na případ „Hanky a Tonči“ nezapomněly. Představa, že se ministerstvo či tajné služby přestanou věnovat podobnému případu, je mírně řečeno komická a myslí si to možná jen čtenáři Respektu. Mluvil jsem s rodinou jedné z unesených dívek několik měsíců před jejich propuštěním, krátce po schůzce na ministerstvu zahraničí, a rozhodně jsem neměl pocit, že by rodina stála o jakýkoli tlak na státní orgány.

Největší problém argumentace Respektu se ovšem skrývá někde úplně jinde. Tabery se v reakci na kritiku zcela vyhýbá informaci, kterou Kundra zveřejnil o jedné z unesených dívek. Podle Kundry se chtěla vrátit ke svým únoscům, ale v Turecku byla zadržena a vrácena. Pro toto tvrzení neuvádí Respekt žádný relevantní zdroj a je velmi pravděpodobné, že jde o lež. V současné napjaté atmosféře plné islamofobie jde zcela jistě o věc, která může dotyčné dívce zničit život a definitivně znemožnit její návrat do společnosti. A přiznejme si, že už tak je její situace po návratu do Česka dost obtížná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!