Norsko jako první na světě zruší analogový rozhlas | E15.cz

Norsko jako první na světě zruší analogový rozhlas

Televizní a radiový vysílač Tyholttårnet v Trondheimu
Televizní a radiový vysílač Tyholttårnet v Trondheimu
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: Stig Morten Waage via Flickr

Živě.cz, Jakub Čížek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Norsko za dva roky vypne analogové rozhlasové vysílání a stane se tak první zemí na světě, kde se televizní i rozhlasová média šíří pouze skrze digitální signál.

Konec analogu v Norsku má nastat 11. ledna 2017. „Posluchači budou mít přístup k rozmanitějšímu rozhlasovému obsahu s lepší kvalitou,“ uvedla ministryně kultury Thorhild Widveyová v oficiálním prohlášením. Digitalizace podle ní zvýší konkurenci na trhu a nabídne nové příležitosti pro inovace a další rozvoj technologií.

Pro severskou zemi to bude ale i tak spíše formalita, jak připomíná web The Verge. Drtivá většina stanic totiž skrze DAB (Digital Audio Broadcasting) vysílá již dnes. Ostatně Norsko v tomto směru patří mezi průkopníky, digitální přenos totiž spustilo již v roce 1995.

Přesun k digitálnímu vysílání plánují různé země Evropy či jihovýchodní Asie. Žádná však nepřišla s konkrétním datem, jak tvrdí web Radio.no.

Česká republika spustila digitální televizní vysílání v ostrém provozu na podzim roku 2005. Ačkoliv se skrze televizní multiplexy šíří i několik rozhlasových stanic (ČRo) a lokálně jsou u nás některé stanice dostupné i skrze DAB, hlavní doménou tuzemských rádií i nadále zůstává klasické analogové vysílání a internet.

Autor: Živě.cz, Jakub Čížek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah