Platby v Česku? Nejlépe cash | E15.cz

Platby v Česku? Nejlépe cash

Peníze
Peníze
• 

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než polovina českých podniků požaduje zaplacení faktur v hotovosti při dodávce. Musí se chránit.

Podle aktuálního průzkumu Platební morálka, který zveřejnila pojišťovna Atradius, se zkrátila průměrná doba zaplacení faktur na 39 dnů (41 v roce 2010). Více než polovina firem upřednostňuje dodávky za hotové a tento způsob je také nejčastěji zmiňován jako nejčastější ochrana proti nezaplacení. Z průzkumu také vyplynulo, že české podniky na rozdíl od evropských nepoužívají slevu za předčasné splacení jako nástroj vylepšení cashflow.

Pojišťovna Atradius vydala už desátou studii Platební morálka. Průzkum sleduje náladu mezi podnikateli soustavně od roku 2006. Na podzim 2011 se prodloužila oproti loňsku předepsaná doba splatnosti ze 46 na 50 dnů, ale 49 % požaduje peníze v kratší lhůtě než 30 dnů. Z důvodu převládajících obav preferuje 54 % podniků dodání za hotové. Pokud je vystavována faktura s odloženou splatností, v průměru přichází peníze na účet po 39 dnech, tedy 11 dnů před datem splatnosti.

„Platební morálka sleduje náladu podnikatelů a jejich obchodní vztahy už pět let. Po náhlém zhoršení platební morálky v následku dopadu krize v průběhu roku 2008 reportovaly firmy v následujícím roce proplácení faktur až po 42 dnech a 60 % hodnotilo platební morálku jako špatnou. Od té doby se sice reálné zaplacení faktur neustále zkracuje, ale stále je ještě hodně vzdálené stavu těsně před krizí z roku 2008. Navíc se neustále prodlužuje předepsaná doba splatnosti, což je následek tlaku velkých odběratelů na dodavatele,“ vysvětluje Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro Českou republiku a region střední a východní Evropy.

Hlavní zjištění

· Předepsaná splatnost je v průměru 50 dnů

· Podniky platí v průměru po 39 dnech

· Jen 46 % obratu realizují společnosti tzv. na fakturu, ve zbytku chtějí platit při dodání

· 33 % faktur po splatnosti

· 87 % podniků uvádělo jako důvod zpoždění plateb nedostatečnou likviditu

Oproti dřívějšku preferuje více firem dodání za hotové. Zatímco ještě loni 84 % obratu bylo realizováno na úvěr, letos už je to pouze 46 %. „K akceptaci odložené splatnosti přistupují firmy nejčastěji za účelem vytváření dlouhodobého vztahu se zákazníkem (49 %). Na druhou stranu dodání výměnou za hotovost praktikuje bezmála polovina z nich (46 %) jako ochranu proti nezaplacení. Pouze 19 % podniků se pak spoléhá na pojištění pohledávek,“ upozorňuje na zjištění Stržínková.

Studie nazvaná Platební morálka každý půlrok hodnotí situaci ve zkoumaných zemích z pohledu vnitrostátních obchodů, ale i z pohledu hodnocení obchodních vztahů zahraničními partnery. Cílem výzkumu je zjistit, jak podniky posuzují současnou situaci a vývoj za uplynulých šest měsíců. Závěry mohou významně usnadnit vyhodnocení potenciálně hrozících rizik v souvislosti s obchodováním se zahraničním partnerem. Průzkum striktně postavený na komunikaci s kompetentními zástupci společností nabízí i českým podnikům pohled na možná úskalí obchodů se zahraničními partnery. Výzkum byl realizován na vzorku 5278 firem po celém světě (200 v ČR) metodou WAPI o přibližné délce 12 minut.

Atradius Group je jednou z největších pojišťoven pohledávek na světě s více jak 80letou zkušeností. Její celkové tržby činí 1,7 miliardy EUR, což je 31 % celosvětového tržního podílu. Každoročně chrání světové obchody v hodnotě 465 miliard EUR proti riziku nezaplacení, zajišťuje souhrnnou nabídku transferu rizik, financování a pojištění pohledávek z obchodního styku. Prostřednictvím svých 160 kanceláří ve 42 zemích světa má Atradius Group přístup k úvěrovým informacím o 52 milionech společností na celém světe a denně učiní více než 22.000 rozhodnutí o kreditních limitech.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah