Reklamní firma Publicis koupí americkou Sapient | E15.cz

Reklamní firma Publicis koupí americkou Sapient

Logo Publicis Groupe
Logo Publicis Groupe
• 
ZDROJ: Publicis Groupe

ČTK

Třetí největší reklamní holdingová společnost na světě Publicis se dohodla na koupi amerického specialisty na digitální reklamu Sapient za 3,7 miliardy USD (82,4 miliardy Kč). Akvizice je součástí snahy francouzské firmy Publicis zrychlit růst a posílit pozici v USA po neúspěšné fúzi s americkou firmou Omnicom na počátku letošního roku.

Publicis uvedl, že za jednu akcii americké firmy nabídl 25 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje zisk 44 procent. Transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Nabídku podpořilo vedení i dozorčí rada Publicisu i správní rada firmy Sapient, která současně podle agentury Reuters doporučila akcionářům prodat v tendru své akcie.

Generální ředitel Publicisu Maurice Lévy uvedl, že dohoda je součástí snahy o revitalizaci skupiny v době, kdy její čtvrtletní růst příjmů zaostává za konkurenčními firmami WPP a Interpublic. Lévy dává slabý výkon firmy za vinu kocovině po nezdařené „fúzi rovných“ s druhou největší reklamní agenturou na světě Omnicom.

Zpátky na nohy

Dohoda byla oznámena v srpnu 2013, letos v květnu však firmy plán na spojení zrušily, protože podle svých slov nebyly schopné překonat neshody ohledně kontroly nad sloučenou skupinou a rozdílné firemní kultury.

Lévy doufá, že Sapient pomůže dostat Publicis zpátky na nohy. „Poskytne Publicisu napojení na nové trhy a vytvoří nové zdroje příjmů,“ uvedl v prohlášení.

Firma Sapient byla založena v 90. letech minulého století a původně se zaměřovala na tvorbu internetových stránek. Postupem času rozšířila své služby v oblasti marketingu, především prostřednictvím akvizic digitálně zaměřených firem. Vlastní SapientNitro, jednu z několika velkých nezávislých reklamních agentur, kterou nevlastní žádná velká holdingová firma. Jejími klienty jsou Coca-Cola, Target, Audi či Marks and Spencer, napsal list Financial Times.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.