Spořitelna zažalovala dva bývalé správce OP Prostějov o 209 milionů | E15.cz

Spořitelna zažalovala dva bývalé správce OP Prostějov o 209 milionů

OP Prostějov
OP Prostějov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší věřitel zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov, Česká spořitelna, zažaloval dva bývalé insolvenční správce textilky Jaroslava Svobodu a Tomáše Kocvrlicha o víc než 200 milionů korun. Podle právníků banky správci nezákonně utratili peníze získané z prodeje zásob. Svoboda se zdůvodněním žaloby nesouhlasí a považuje ji za absurdní.

České spořitelna v žalobě podané k Městskému sodu v Brně vypočítala, že v době úřadování výše zmíněných insolvenčních správců byly prodány zásoby oděvních výrobků za 272 milionů korun. Na účtech a v pokladnách OP však na konci jejich funkce v létě 2011 zůstalo pouze 95 milionů korun, z toho 63 milionů připadlo na prodané zásoby. Vzniklou škodu tak banka vyčíslila na 209 milionů korun.

Právníci ČS tvrdí, že správci výtěžek z prodeje zásob neposílali na zvláštní účet, jak jim spořitelna z pozice zajištěného věřitele nařídila. „Žalovaní nejenže neplnili informační povinnosti dle uvedeného pokynu, ale navíc v rozporu s pokynem a insolvenčním zákonem výtěžek zpeněžení dále spotřebovávali,“ stojí v žalobě.

Podle Svobody byla ale většina peněz investována zpět do provozu podniku. Svoboda uvedl, že celkové příjmy v době jeho úřadování byly 296 milionů korun a výdaje 207 milionů, z toho například 68 milionů bylo použito na mzdy zaměstnanců.

Věřitelé OP v roce 2010 podle Svobody schválili zachování provozu podniku i po prohlášení konkurzu, který byl zrušen v prosinci 2010 a po neúspěšném pokusu o reorganizaci znovu prohlášen v květnu 2011. I poté byl provoz OP zachován.

Věřitelé požadují přes dvě miliardy
Pohledávky vůči Oděvnímu podniku Prostějov nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy Kč. České spořitelně, která je zajištěným věřitelem, prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách největší slávy pro OP pracovalo až 10 tisíc lidí. Po prohlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet snížil na několik stovek.

Jaroslav Svoboda také zdůraznil, že spořitelna do října 2010 souhlasila s použitím peněz z prodeje zásob na financování provozu celého podniku, avšak poté názor účelově změnila, aby si připravila pozici pro „absurdní žalobu o náhradu údajné škody“. Bývalý zvláštní insolvenční správce Kocvrlich už dříve ČTK řekl, že prodal jen několik kusů nábytku v celkové hodnotě 1,6 milionu korun.

Prodej majetku zkrachovalé textilky měli od ledna 2010 postupně na starost tři insolvenční správci. ČS tvrdí, že přesné údaje o prodeji jsou pouze od června 2011, kdy jej převzala nynější insolvenční správkyně OP Miloslava Horská.

Dosavadní čistý příjem z prodeje výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků Horská ke konci loňského září vypočítala téměř na 99 milionů korun. V této částce není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který je 58 milionů. Součástí výplaty není ani 35 milionů z prodeje výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech. Horská se letos snaží prodat i hlavní areál v Prostějově.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.