Výrobce hudebních nástrojů Strunal požádal o reorganizaci | E15.cz

Výrobce hudebních nástrojů Strunal požádal o reorganizaci. Z dluhů ho má dostat nový investor

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Krachujícímu výrobci hudebních nástrojů Strunal Schönbach z Lubů u Chebu svitla naděje v podobě nového investora. Firma, která se na konci loňského roku ocitla v úpadku a má stále dojednané moratorium na svůj majetek, požádala soud o reorganizaci. Vyplývá z návrhu, který byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku. 

„Čtyři měsíce jsme jednali s věřiteli a investory. A minulý týden jsme návrh podali. Bohužel nám do toho zasáhl Covid-19, a tak je těžké předvídat budoucnost,“ uvedl jednatel Strunalu Lukáš Mikeska. V tom nejoptimističtějším scénáři by celý proces transformace mohl trvat půl roku, ale podle Mikesky je reálnější spíš konec letošního roku.

Podle návrhu by do firmy měla vstoupit jako investor společnost Finale Bridge International, která by se stala jediným společníkem. Provozní úvěr ve výši pěti milionů má poskytnout společnost IT Credit. Na podobě reorganizace se Strunal dohodnul s věřiteli i investory.

Loni měl Strunal podle účetní uzávěrky tržby přes 30 milionů korun a celkový obrat 35,7 milionu korun. Vykázal ale ztrátu 15,5 milionu korun, v roce 2018 to byla ztráta 13,3 milionu korun. Má 59 zaměstnanců, z toho 42 na hlavní pracovní poměr.

Problémy firmy, která navazuje na staletou tradici výroby hudebních nástrojů v Lubech, způsobila jak konkurence asijských výrobců, tak i chybějící investice do modernizace výroby i výrobního areálu, jehož provoz je zejména energeticky velmi nákladný.

Strunal má zhruba 37 milionů korun závazky vůči zajištěným věřitelům, které je možné pokrýt prodejem nemovitostí, dalších asi 20 milionů korun jsou nezajištěné. Podle Mikesky nyní firma využívá jen malou část původního areálu a po prodeji by tak mohly být nemovitosti využity pro jiné účely. Strunal by zůstal jen v pronájmu.

Předkládaný reorganizační plán předpokládá zachování provozu závodu za jeho současné restrukturalizace. Předmětem podnikání dlužníka by tak zůstala výroba strunných hudebních nástrojů, houslí, viol, violoncell, kontrabasů a klasických kytar.

„Vedle optimalizace provozních nákladů by se podnikatelská činnost Strunalu měla přeorientovat na produkty s vyšší marží. Budoucnost výroby tak namísto levné produkce spočívá v zajištění vyšší kvality výrobků a s tím spojeným přesunem do jiného segmentu trhu,“ uvádí se v plánu. Firma neplánuje hromadné propouštění a chce zachovat zaměstnanost na současné úrovni.

Podle Mikesky ale může mnohé změnit krize, která zasáhla trh v souvislosti koronavirem. „Vyrábíme nástroje, které si musí lidé osahat. Ale většina obchodů po celém světě je teď zavřená,“ konstatoval Mikeska. Podle něj by odvětví výroby hudebních nástrojů, které má v Česku dlouho tradici a řada výrobců je ve světě známých, pomohla intervence vlády. „Například tím, že by dala prostředky na obnovu hudebních nástrojů pro hudební školy. To by řadu z výrobců v této situaci mohlo zachránit,“ dodal jednatel Strunalu.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah