Počet Řeků bez práce klesl, země dál zůstává v deflaci | E15.cz

Počet Řeků bez práce klesl, země dál zůstává v deflaci

Athény, Řecko
Athény, Řecko
• 
ZDROJ: (CC BY-SA 2.0: Titanas via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra nezaměstnanosti v Řecku v lednu klesla na 25,7 procenta z prosincových 25,9 procenta. Podle tamního statistického úřadu spotřebitelské ceny se v březnu meziročně snížily o 2,1 procenta. Země se tak nachází v deflaci již 25 měsíců za sebou.

Spotřebitelské ceny v Řecku se dostaly pod tlak kvůli hospodářské recesi spojené s vysokou nezaměstnaností a snižováním mezd a penzí. Nejvýraznější deflaci zaznamenala země předloni v listopadu, kdy se ceny meziročně propadly o 2,9 procenta.

Loni v prosinci se do deflace poprvé od roku 2009 dostala i celá eurozóna. Evropská centrální banka (ECB) v březnu ve snaze o odvrácení deflace a podporu hospodářského růstu zahájila rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). Výměnou za úvěrovou pomoc ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně.

Nezaměstnanost dvojnásobná oproti EU

Úsporná opatření přispěla k prohloubení recese, zvýšila nezaměstnanost a zhoršila životní úroveň obyvatel. V loňském roce se řecká ekonomika vrátila k růstu, který dosáhl 0,7 procenta. Míra nezaměstnanosti v Řecku však zůstává více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem v celé Evropské unii (viz graf).

Statistický úřad dnes rovněž oznámil, že řecká průmyslová výroba v únoru meziročně stoupla o 1,9 procenta po lednovém poklesu o 0,2 procenta. V celém loňském roce vykázal řecký průmysl pokles o 2,7 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.