Dovozci masa Animalco z koncernu Agrofert vzrostly tržby i zisk. Holding ale živí hlavně chemie

Jateční maso, Ilustrační foto

Jateční maso, Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš odjíždí ze summitu EU
Sídlo holdingu Agrofert
jatka, ilustrační foto
Jateční maso, Ilustrační foto
5
Fotogalerie

Firmě Animalco z koncernu Agrofert loni meziročně stouply tržby o necelých pět procent na 5,19 miliardy korun. Zisk vzrostl o asi osm procent na 70,95 milionu korun. Společnost, která obchoduje s masem, to uvádí ve své výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Letos firma očekává udržení obratu mezi 4,5 až 5,3 miliardami korun.

Animalco se zabývá především dovozem masa do Česka. Dováží a vyváží také chovná a jatečná zvířata. Zhruba 19 procent (meziročně o dva procentní body více) jejího obratu tvoří dodávky masa a živých zvířat pro chovné a zpracovatelské masné závody Agrofertu. Mezi ně patří největší český zpracovatel masa Kostelecké uzeniny. Animalco sídlí v Praze a loni mělo 44 zaměstnanců.

Koncern Agrofert vlastnil do února 2017 premiér Andrej Babiš (ANO), kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů. Animalco je součástí skupiny od roku 2011. 

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňským 1,67 miliardy korun. Po předloňském poklesu se dostal na hodnoty z roku 2017. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun, sdělil již dříve mluvčí.

Hospodaření holdingu se zlepšilo díky segmentu chemie. Česká vláda kvůli dotacím Agrofertu žalovala Evropskou komisi. Jde o platby za téměř 247 tisíc eur (6,3 milionu korun) z Programu rozvoje venkova pozastavené kvůli možnému Babišovu střetu zájmů.

Agrofert loni snížil své dluhy zhruba o čtyři miliardy korun, ke konci roku tak měl úvěry za 39,72 miliardy korun. Společnost v loňském roce přijala téměř dvě miliardy korun na dotacích.