EU se otevírá geneticky upraveným plodinám, státům zůstane právo veta | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

EU se otevírá geneticky upraveným plodinám, státům zůstane právo veta

EU se otevírá geneticky upraveným plodinám, státům zůstane právo veta
Ilustrační foto (geneticky modifikovaná zlatá rýže)
• 
ZDROJ: International Rice Research Institute, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Evropská unie se dohodla na otevření evropského zemědělství geneticky modifikovaným plodinám. První povolení k pěstování těchto rostlin však budou udělena nejdříve příští rok a jednotlivé státy budou smět jejich pěstování na celém svém území nebo jeho části zakázat.

K „zásadní dohodě“ na pravidlech udělování povolení pěstování v noci na dnešek dospěly italské předsednictví EU a Evropský parlament. Formálně ještě musejí dohodu schválit členské státy a na své plenární schůzi také Evropský parlament.

Velké firmy v oboru rozhodnutí očekávaly. Evropský úřad pro bezpečnost potravin zatím formálně povolil čtyři odrůdy geneticky modifikované kukuřice, včetně známé MON810 od americké společnosti Monsanto, a TC1507, kterou dodává americká skupina Pioneer. Další čtyři druhy na povolení čekají.

Základní dohodu o otevření EU geneticky modifikovaným organismům (GMO) by měl 15. prosince schválit výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, Rada ministrů životního prostředí pak o dva dny později a na svém lednovém plenárním zasedání o ní má hlasovat Evropský parlament.

Pěstování geneticky upravených plodin by se mělo zpočátku týkat jen několika málo zemí. Kukuřice MON810, která se zatím jako jediná smí v EU pěstovat, roste na polích pouhých tří států: na 110 tisících hektarů ve Španělsku, na 9000 hektarech v Portugalsku a na 3000 hektarech v České republice.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!