Jurečka chce snížit daň z piva. Pasáček vepřů, reagoval Kalousek | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Jurečka chce snížit daň z piva. Pasáček vepřů, reagoval Kalousek

Jurečka chce snížit daň z piva. Pasáček vepřů, reagoval Kalousek
pivo, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Racek, Sedmicka

ČTK, čap

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zvažuje, že navrhne snížení spotřební daně z piva. Podle Jurečky totiž zvýšení daně v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09), snížilo její celkový výběr i produkci piva vůbec. Kalousek reagoval, že to není pravda, a Jurečku označil za "naivního pasáčka vepřů", který se plete do daní. Jurečka se proto později Kalouskovi omluvil.

„Jen dodám, že výše spotřební daně nemá až tak zásadní vliv na spotřebu v České republice, ta je stále dlouhodobě vysoká, ale především na výběr daně,“ uvedl ministr na sociální síti Twitter.

Kalousek se ale dnes ve Sněmovně při odpoledních interpelacích před poslanci ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně z piva prosazoval. „Nicméně dovolte, abych vás seznámil při této příležitosti s objektivní ověřitelnou skutečností, že ministr financí Kalousek ani poslanec Kalousek nikdy nenavrhoval zvýšení spotřební daně na pivo, nikdy pro to ani nehlasoval,“ prohlásil. „Neříkám to snad proto, abych cítil zapotřebí dementovat každou pitomost, kterou řekne pan ministr Jurečka,“ dodal.

Jurečkovo tvrzení, označil za bezprecedentní lež spojenou s osobním útokem. „Znovu opakuji: naivní pasáček vepřů, Božím řízením ve funkci ministra zemědělství, plete se do daní, daně opravdu nespadají podle kompetenčního zákona do portfolia ministra zemědělství,“ dodal.

Spotřební daň z piva od ledna 2010 nezvyšoval Kalousek, ale šéf financí úřednické vlády Jana Fischera Eduard Janota. V letech 2009 a 2010 se produkce pivovarů propadla v součtu téměř o 15 procent. Kromě ekonomické krize pivovarníci pokles dávali za vinu právě zvýšení spotřební daně zhruba o 50 haléřů na půllitr. Většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu. Výroba členů pivovarského svazu, zahrnujících zhruba 90 procent domácí produkce piva, v roce 2010 klesla meziročně o osm procent.

Podle údajů ministerstva financí stát loni na spotřební dani z piva vybral 4,5 miliardy korun, o 200 milionů Kč méně než v roce 2012.

Jurečka se proto později Kalouskovi omluvil. „Pokud jeho (Kalouskovu) reakci způsobilo to, že jsem to zvýšení spotřební daně přiřkl jemu, tak je korektní se za to omluvit, protože návrh na vládu předložil ministr Janota, tedy za tuto špatnou informaci se omlouvám, mrzí mě to,“ uvedl.

Ministerstvo financí Jurečkův záměr příliš nekomentovalo, upozornilo pouze na riziko výpadku příjmů státního rozpočtu. „O takovém návrhu nám není nic známo, znamenal by snížení příjmů státního rozpočtu,“ reagoval na Jurečkův výrok mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Navrácení daně na úroveň roku 2009, kdy byla zvýšena, pivovarníci dlouhodobě podporují, oboru podle nich zvýšení uškodilo. Zda by snížení daně přineslo zlevnění piva, když opačný krok znamenal jeho zdražení výrobci, šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach nepotvrdil. „My jako svaz cenu piva neovlivníme, to je otázka na samotné pivovary a prodejce piva,“ řekl ČTK. „Co ale určitě případné snížení spotřební daně přinese, je oživení sektoru pivovarství a návazných sektorů, zejména zemědělství a pohostinství,“ dodal.

České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, pivovarníci vyvezli meziročně o devět procent piva více. Tuzemský pivní trh mírně roste od roku 2011.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!