Kostelecké uzeniny rekordně investovaly | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kostelecké uzeniny rekordně investovaly, znásobí výrobu salámů a šunek

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Největší tuzemský zpracovatel masa posiluje výrobu. Kostelecké uzeniny z koncernu Agrofert, producent salámů, šunek či párků, pořídily krájecí stroje za dvě stě milionů korun. Kvůli investici musely rekonstruovat prostory pro expedici ve výrobním areálu v Kostelci u Jihlavy a část přistavět.

Kostelecké uzeniny, které ročně vyrobí na devadesát tisíc tun produktů z vepřového a hovězího masa, si od investice slibují několikanásobné zvýšení výrobní kapacity. „Zkušební provoz jsme spustili v srpnu. Postupně najíždíme na plné kapacity,“ říká šéf firmy Michal Jedlička.

Ostrý provoz má být spuštěn v příštím roce. Podnik tak zhodnotí svou největší investici za posledních deset let. Zefektivnění výroby avizovala firma v loňské výroční zprávě, má se týkat i provozu v Plané nad Lužnicí.

Jednička trvanlivých salámů Krahulík vydělala o pětinu více

„Kostelecké uzeniny očekávají silnou poptávku a pozitivní budoucí vývoj,“ vysvětlila důvod investice analytička poradenské společnosti Cyrrus Anna Píchová. Modernizace výrobních linek v posledních letech jsou podle ní u potravinářů běžné. Krahulík – Masozávod Krahulčí, který rovněž spadá pod Agrofert, loni investoval 28 milionů korun, z toho 13 milionů korun do narážecího a klipsovacího zařízení pro výrobu loveckého salámu.

Kosteleckým uzeninám, které loni utržily 5,6 miliardy korun se ziskem 120 milionů korun, konkurují podle Píchové uzenáři Schneider Food a Steinhauser. Schneider Food předloni utržil 869 milionů korun a skončil ztrátou 185 milionů korun. Steinhauser měl v roce 2017 obrat 676 milionů korun, vydělal 221 milionů korun.

Čeští řezníci expandují na srbský trh
Pražská řeznictví převzal od Agrofertu budějovický uzenář Novák

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!