Jednička trvanlivých salámů Krahulík vydělala o pětinu více | E15.cz

Jednička trvanlivých salámů Krahulík vydělala o pětinu více

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Společnost Krahulík – Masozávod Krahulčí, jednička tuzemského trhu trvanlivých salámů z koncernu Agrofert, vydělala loni téměř 38 milionů korun, meziročně o 23 procent více. Hlavní zásluhu na tom měla příznivá cena vepřového.

Cena jatečných prasat byla totiž loni podle Českého statistického úřadu meziročně o šestnáct procent nižší. Právě to podniku z Vysočiny, který vyrábí též klobásy či masné produkty v konzervách, pomohlo.

„Díky velmi nízké cenové úrovni vepřového masa se podařilo dosáhnout dobrého hospodářského výsledku. Nemalou měrou k němu přispěla dlouhá grilovací sezona,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Letos však šla cena vepřového raketově nahoru, a náš výsledek proto nebude uspokojivý,“ dodal.

To potvrzují také data Českého statistického úřadu, podle kterého v letošním druhém čtvrtletí vzrostla cena jatečných prasat meziročně o 13,6 procenta. Celosvětový růst cen vepřového masa označuje za hlavní riziko pro letošní výrobu trvanlivých salámů analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová. „Zdražení bylo způsobeno africkým morem prasat, který postihl dobytek v Číně,“ vysvětlila.

Čína je největším světovým vývozcem vepřového masa a bude muset podle odborníků zlikvidovat zhruba třetinu letošní produkce. Česku se nakažlivé virové onemocnění podařilo vymýtit letos v březnu. „S ohledem na situaci v okolních zemích není otázkou zda, ale kdy se u nás africký mor prasat znovu objeví,“ uvedl nedávno ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Za další rizika označila Píchová růst mzdových nákladů a změnu preferencí spotřebitelů, kteří se podle ní stále více přiklánějí ke zdravějším variantám potravin. Mzdové náklady zvýšil Krahulík už loni, a to meziročně o šest procent na 168 milionů korun, přestože snížil počet zaměstnanců o třináct pracovníků. Loni zaměstnával 592 lidí.

Výrobce salámů loni zároveň investoval 28 milionů korun. Nejvýznamnější investicí bylo podle výroční zprávy firmy narážecí a klipsovací zařízení pro výrobu loveckého salámu za 13 milionů korun. „V letošním roce realizujeme nákup tří balicích strojů v hodnotě více než 12 milionů korun,“ dodal Hanzelka. Tržby však Krahulík loni vykázal nižší, a to meziročně o sedm procent. Dosáhly 1,6 miliardy korun.

Krahulík má dominantní postavení na poli tuzemské výroby trvanlivých salámů. Mezi jeho konkurenty patří podle analytičky společnosti Kmotr nebo Kostelecké uzeniny, které spadají rovněž pod Agrofert, a firma Schneider. „Jednotlivé společnosti se mírně liší sortimentem a samozřejmě jsou odlišné i receptury,“ poznamenala Píchová.

Hospodářské výsledky společnosti Krahulík - Masozávod Krahulčí (v milionech korun)
  tržby zisk
2016 1655 68
2017 1710 31
2018 1594 38

(Pramen: obchodní rejstřík)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah