Květinová Wall Street. Prohlédněte si burzu, kde se prodají miliardy růží za rok | E15.cz

Květinová Wall Street. Prohlédněte si burzu, kde se prodají miliardy růží za rok

Michal Nosek

Michal Nosek

Na květinové burze v Nizozemsku, která je otevřena jen pět hodin denně, se během této doby prodá okolo šestnácti milionů řezaných a jednoho milionu hrnkových květin. Nejprodávanějšími květinami jsou růže, kterých se zde loni prodalo 3,3 milardy kusů. Nahlédněte do jejích prostor prostřednictvím fotogalerie.

Z holandských květinových dražeb, které fungují podobně jako klasické burzy, pochází zhruba polovina všech řezaných květin a rostlin na světě. Většina nakoupených květin putuje do evropských zemí včetně České republiky. Zisk z prodeje květin loni vzrostl  oproti předešlému roku o procento a vyšplhal se na částku 35,9 miliardy eur. I obchod s květinami se ale přesouvá na internet. Například v Německu vzrostl počet objednávek po síti o 12,5 procenta.

Aukce v nizozemském Aalsmeeru jsou unikátní tím, že ceny květin začínají vysoko nad jedním euro a postupem času se snižuje. Čím déle nakupující čekají, tím více roste riziko, že jiný zájemce bude rychlejší. Tímto způsobem proběhne denně zhruba padesát tisíc transakcí. „Na konečnou cenu květin na burze má vliv mnoho faktorů. Mezi ně například patří sezónnost, rozměry rostliny nebo počet jejích květů. Ceny samozřejmě stoupají před Valentýnem nebo Mezinárodním dnem žen,“ říká Jitka Mandysová ze společnosti Fleurop.

Devadesát procent holandského byznysu s květinami probíhá v aukčních domech společnosti Royal FloraHolland, které mají kolem pět tisíc členů, 9 tisíc dodavatelů a na 3,5 tisíce zákazníků. Společnost celosvětově vytváří, přímo či nepřímo, více než čtvrt milionu pracovních pozic.

Den trifidů v realitě. Podívejte se, co příroda udělá z opuštěné vesnice
Ráj potápěčů v bývalém vězeňském táboře. Podívejte se do zatopeného estonského lomu
Brutalistní UFO bulharských komunistů chátrá třicet let. Prohlédněte si netradiční atrakci

 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!