Letošní sklizeň patří k nejlepším za posledních deset let | E15.cz

Letošní sklizeň patří k nejlepším za posledních deset let

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní sklizeň je jednou z nejlepších v uplynulém desetiletí, uvedl dnes Český statistický úřad. Na základě zjišťování k 15. září odhadl sklizeň obilovin meziročně vyšší o 19,4 procenta, brambor se proti loňsku sklidilo o 18,2 procenta více. Sklizeň cukrovky se zvýšila o 13,2 procenta, u řepky vzrostla o 3,3 procenta.

Obilovin se letos podle statistiků sklidilo 8,2 milionu tun, brambor 786 tisíc tun, cukrovky 3,471 milionu tun a řepky 1,077 milionu tun. U obilovin je sklizeň v porovnání s loňskem vyšší o 1,333 milionu tun při nárůstu průměrného hektarového výnosu o 0,89 tuny, tedy o 18,7 procenta.

„Hranice osm milionů tun sklizeného zrna byla na území naší republiky překročena u obilovin celkem zatím pouze v letech 1990, 2004 a 2008. Průměrný hektarový výnos obilovin celkem, na rozdíl od osevních ploch, byl však v těchto letech nižší než v roce letošním, kdy je odhadován na historicky rekordních 5,62 tuny,“ uvedl ČSÚ.

První letošní odhad sklizně kukuřice na zrno 867 tisíc tun je v porovnání s loňskou sklizní o více než čtvrtinu vyšší a je výsledkem jak vyššího hektarového výnosu, tak i nárůstu osevní plochy. U kukuřice na zeleno a siláž by měla sklizeň při předpokládaném hektarovém výnosu 39,50 tuny vzrůst na 7,804 milionu tun, což je nejvyšší sklizeň a zároveň nejvyšší hektarový výnos v posledním desetiletí.

U řepky statistici očekávají historicky druhou nejvyšší sklizeň, v porovnání s minulým rokem je to nárůst o 34 tisíc tun. U brambor odhadli růst výnosu na 29,72 tuny z hektaru z loňských 24,56 t/ha, u cukrovky předpokládají rekordní hektarový výnos 59,51 tuny. Celkový nárůst sklizně cukrovky je kromě zvýšení hektarového výnosu dán také růstem osevní plochy o 3,4 procenta.

Odhad sklizně slunečnice na semeno je 72 tisíc tun při výnosu 2,54 tuny na hektar. Odhad sklizně máku 27 tisíc tun je proti loňsku vyšší o tři tisíce tun. Dobrá úroda máku je očekávána výhradně díky hektarovému výnosu 0,85 tuny, druhému nejvyššímu v posledních deseti letech, neboť osevní plocha máku se v letošním roce proti loňsku výrazně snížila, uvedl ČSÚ.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah