Německá vláda dá zemědělcům za škody způsobené suchem až 170 milionů eur | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německá vláda dá zemědělcům za škody způsobené suchem až 170 milionů eur

Německá vláda dá zemědělcům za škody způsobené suchem až 170 milionů eur
Sucho v Německu
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Kvůli letošnímu mimořádnému suchu, které zničilo značnou část úrody, dá německá vláda na odškodnění zemědělcům 150 až 170 milionů eur. Stejnou částkou přispějí jednotlivé spolkové země. Celkem tak zemědělci mohou dostat až 340 milionů eur (8,7 miliardy korun). Po dnešním zasedání kabinetu o tom informovala ministryně zemědělství Julia Klöcknerová (CDU).

Svaz německých zemědělců (DBV) původně požadoval odškodnění ve výši jedné miliardy eur (25,7 miliardy korun), dnes oznámenou pomoc ale i tak přivítal. „Je to dobrý signál pro všechny postižené zemědělce,“ poznamenal šéf svazu Joachim Rukwied.

Podle údajů jednotlivých spolkových zemí bylo asi deset tisíc zemědělských podniků zasaženo suchem natolik, že jim hrozí úplný konec. Na státní pomoc budou mít nárok ty podniky, které přišly o více než 30 procent výnosu z průměru předchozích let.

Sucho letos trápí především země bývalého východního Německa - Sasko, Sasko-Anhaltsko, Braniborsko a Meklenbursko-Předního Pomořansko. „Tyto regiony jsou extrémně zasaženy,“ řekl ČTK už začátkem léta místopředseda zemského svazu saských zemědělců Wolfgang Vogel.

Naposledy celoněmecká vláda zemědělcům poskytla finanční podporu při vlně sucha v roce 2003. Tehdy to bylo celkem 80 milionů eur. Jinak jsou za pomoc v podobných případech zodpovědné jednotlivé spolkové země.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!