Nositelná elektronika proniká na farmy: senzory v žaludcích monitorují stáda

SmaXtec

SmaXtec Zdroj: SmaXtec

Kráva, ilustrační foto
SmaXtec
Polská kráva
Podojit krávu, vyhřebelcovat koně, nakrmit kozy a ovce nebo si zvířata prostě jen pohladit. Statky nabízejí vedle ubytování a volnočasových aktivit především možnost stát se na chvíli součástí venkovského života. Jsou tak nejen pro děti, které hospodářská zvířate znají pouze z televize, skvělou příležitostí, jak si vybudovat bližší vztah k živým tvorům a přírodě. A nejen to, hosté zblízka poznají, kolik práce a péče je nutné věnovat skotu, než se mohou ráno napít čerstvého mléka. Na snímku si kráva užívá siestu u antistresového rotačního drbadla.
5
Fotogalerie

Osobní zařízení monitorující funkce organismu už nemusí být výsadou pouze nadšených sportovců. Postupně si jejich výhod začínají všímat také farmáři, kteří pomocí elektronických senzorů implementovaných do těl zvířat dokáží monitorovat svá stáda. V Evropě se výrobou podobných zařízení zabývá například rakouský startup SmaXtec. 

Senzory však u dobytka nesledují uběhnuté kilometry, spálené kalorie nebo čas sportovního výkonu tak, jak je to u různých fitness náramků, ale pomáhají kontrolovat například zdravotní stav zvířete.

SmaXtec farmářům nabízí senzor o velikosti malé pet lahve, který se umístí do prvního kravského žaludku, odkud odesílá potřebná data. Může jít například o tělesnou teplotu, pH žaludku, informace o pohybu nebo stravě. Po umístění přístroje do žaludku krávy už je zařízení v podstatě bezúdržbové, baterie v něm vydrží čtyři roky – tedy dost dlouho na pokrytí produktivního věku krávy.

Data ze senzoru putují do centrálního počítače, který je zpracovává a veškeré údaje nahrává na internetový cloud. Zde si pak farmář může informace porovnávat, především ale dokáže včas rozpoznat zdravotní problémy. A to i díky tomu, že celý systém lze propojit třeba s mobilním telefonem, který pomocí SMS zprávy na komplikace včas upozorní.

Senzory ale neslouží pouze k prevenci vážných onemocnění. Podle odborníků díky podobným systémům může dojít ke snížení počtu veterinárních prohlídek, které zvířata stresují. Zároveň dokáže senzor s 95procentní přesností určit datum porodu telat, čímž mohou farmáři těhotenství lépe plánovat a zvýšit tak produkci mléka.

„Zařízení vás donutí zvíře zkontrolovat zvíře dříve, než byste to sami od sebe udělali. Pokud léčbu začnete včas, samozřejmě tím minimalizujete ztráty,“ říká pro Bloomberg zástupkyně SmaXtecu Helen Hollingsworthová.

Počáteční investice do těchto zařízení je pro majitele stád poměně velká. Zprovoznění základních systémů stojí kolem 600 dolarů (téměř 15 tisíc korun), cena za senzor implementovaný do žaludku krávy se pohybuje od 75 do 400 dolarů za kus, záleží na typu. Provozovatel si pak účtuje ještě měsíční poplatek v částce asi 250 korun za zvíře.

Ačkoliv podobné zařízení využívá už přibližně 350 farem a 15 tisíc krav po celém světě, podle rakouské firmy je trh stále obrovský. Společnost chce mířit především na velkochovatele v Číně a Spojených státech, kde nejsou výjimkou tisícihlavá stáda. Celý trh má pak podle předpokladů objem přibližně 90 milionů kusů dobytka.