Tchibo zdraží kávu, hájí se slabým eurem a drahou komoditou

Rituál ranního šálku

Rituál ranního šálku Zdroj: pixabay

Námaha. Žena z kmeneAkha ukazuje nezralé plodykávovníku na plantáživ severním Thajsku.Náročnou práci na obvyklekopcovitých plantážíchvykonávají především ženy
Květy kávovníku příjemně voní, těšit se z nich ale můžete jenom 1 až 2 dny.
Když plod zbavíte dužiny, najdete v něm dvě zelená kávová zrnka.
V tropech vyrostou kávové keře do výšky několika metrů.
plody kávovníku zrají postupně, potěší vás tedy mnoha barevnými variacemi.
7
Fotogalerie

Přední německá pražírna kávy Tchibo zvýší od 16. ledna maloobchodní ceny, nárůst se bude pohybovat od 30 do 50 centů (8,10 až 13,50 Kč) za půlkilogramové balení. 

Firma dnes uvedla, že reaguje na zvýšení nákupních cen i na slabý kurz eura. Nejprodávanější káva Feine Milde tak zdraží z nynějších 5,69 na 5,99 eura (162 Kč).

Naposledy firma cenu kávy změnila loni v létě, kdy káva naopak zlevnila. "Úpravu ceny jsme oddalovali jak jen to šlo, ale nyní je to nevyhnutelné," řekl podle agentury Reuters mluvčí firmy Arnd Liedtke. "Jakmile to cena surové kávy a kurz dolaru dovolí, Tchibo cenu opět sníží," dodal.

Cena surové, tedy nepražené kávy se od jara výrazně zvyšovala. Z ceny 1,10-1,20 dolaru (28,40 až 31 Kč) za libru (453 gramů) se dostala na 1,70 USD, než se ustálila na 1,40 USD. Káva se obchoduje v dolarech, takže její cena vyjádřená v eurech se s oslabením jednotné evropské měny zvyšuje.

Euro citelně oslabilo zvlášť ve druhé polovině tohoto roku.