Velké mlékárny si během mléčné krize zisky udržely | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Velké mlékárny si během mléčné krize zisky udržely

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Ránu, kterou mlékárnám v Česku způsobilo ruské embargo na dovoz mléčných výrobků, dokázaly ustát i díky nízkým výkupním cenám za mléko chovatelům dojnic.

Největšímu tuzemskému producentovi mléka a mléčných výrobků, jihočeské Madetě, loni klesly tržby o devět procent na 5,57 miliardy korun. I přes pokles ale dokázala zvýšit čistý zisk o téměř pětinu na 209 milionů korun.

Propad tržeb v řádu stamilionů korun přitom loni pocítily téměř všechny velké mlékárny. Přesto většina z nich zůstala v zisku, v některých případech jako u Madety, Danone, Choceňské mlékárny či Mlékárny Valašské Meziříčí čistý zisk výrazně stoupl.

 

Snaží se Rusko destabilizovat Evropu? Ministr Stropnický se přel s komunistou Filipem

„Pokles tržeb byl způsoben zejména dramatickým poklesem tržních cen sušeného mléka, trvanlivého mléka a eidamu, který nastal už ve druhé polovině roku 2014 po ruském embargu,“ uvedl šéf Madety Milan Teplý. „Odpovídající korekce v nákupní ceně mléka ale přišla až se značným zpožděním v první polovině roku 2015,“ podotkl. Na celkový výsledek měly podle něj vliv i jednorázové efekty jako prodej zbytných aktiv.

Tržby jednoho z pěti největších producentů, olomoucké Olmy ze skupiny Andreje Babiše Agrofert, loni meziročně klesly o šest procent na 3,17 miliardy a čistý zisk o osm procent na 129 milionů korun. „Mléčná krize byla velmi výrazná a stále pociťujeme důsledky,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Stát odmítl označování mléčných výrobků dle země původu, potravináře tím rozzlobil

Mléčná krize nastala poté, co Rusko vyhlásilo embargo na dovoz mléčných výrobků. Kromě toho v Evropské unii loni na jaře skončily letité kvóty na mléčnou produkci. Nastal nadbytek zásob, a tím pokles cen mléčných výrobků. Na to doplatili nejen průmysloví výrobci, ale i chovatelé dojnic. Výkupní cena syrového mléka klesla loni o třináct procent z lednových 8,50 koruny za litr na prosincových 7,40 koruny. Mlékárnám to tak pomohlo ke snížení ztrát.

Výsledky velkých mlékáren 2015Výsledky velkých mlékáren 2015Autor: E15

Krize pokračuje i letos, ale opět mohou pomoci nízké výkupní ceny mléka, které v červenci klesly na několikaleté minimum kolem 6,10 koruny za litr. Další pokles trh neočekává. Pomoc navíc přislíbil nejen stát, ale i Evropská unie − za to, že čeští producenti omezí mléčnou výrobu o 13,7 tisíce tun, dostanou od EU 52 milionů korun. Odhady pro letošek ale mlékárny uvádět nechtějí. „Situace je složitá. Zveřejnění výsledků by bylo předčasné, když máme před sebou nejsložitější období roku – zabezpečení vánočního trhu,“ podotkl mluvčí Agrofertu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!