Za sankce 21 milionů. Pěstitelé chtějí po státu kompenzace

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Mlada fronta

Čeští pěstitelé ovoce a zeleniny zatím podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) podali 23 žádostí o kompenzace ve výši 21 milionů korun za ruské embargo na dovoz potravin kvůli sankcím EU. Přímé dopady embarga by se ale mohly vyšplhat až na 300 milionů korun. Jurečka to uvedl v pořadu Partie televize Prima.

Ministr připomněl, že bude Evropskou komisi žádat o zvýšení celkové částky na pomoc zemědělcům. EK na ni původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun), ani opatření za 200 milionů eur ale podle Jurečky nemohou stačit.

„Nikdo ze zemědělců neočekává stoprocentní kompenzace, to ani náhodou, ale měli bychom se bavit minimálně o půlmiliardě až miliardě eur, které bychom měli v příštích měsících uvolnit na to, ať se nám ten trh v některých komoditách úplně nerozsype,“ řekl ministr.

Jako příklad uvedl mléko, jehož průměrná cena je v ČR 9,50 Kč za litr při nákladech sedm až 7,40 Kč na litr. Pokud by cena mléka kvůli přebytku na domácím trhu v důsledku embarga spadla pod osm korun, spousta zemědělců bude zvažovat, zda pokračovat v jeho výrobě, uvedl Jurečka.

Drulák: Rusko si nemůže dlouhodobě dovolit ekonomickou destabilizaci

Náměstek ministra zahraničí Petr Drulák v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Rusko si nemůže dlouhodobě dovolit ekonomickou destabilizaci za své agresivní kroky vůči Ukrajině. Uvedl ale také, že „podíl sankcí na té destabilizaci je spíše menší“ a že destabilizace je dána spíše nejistotou firem a investorů v Rusku. Přesto ale sankce i jejich zpřísnění mají smysl, i když věrohodné vyčíslení jejich dopadu není možné, řekl.

Jednou z cest ke zmírnění dopadů embarga na ČR by podle Jurečky mělo být zvýšení spotřeby českých výrobků na domácím trhu. To podpořil i jeho partner v debatě Pavel Kováčik, který je zemědělským odborníkem KSČM a předsedou jejích poslanců. Podle něj to ale dopad embarga plně nevyřeší. Podle ministra se ale do Ruska stále vyvážejí zemědělské komodity za 2,1 miliardy korun.

Ministerstvo zemědělství podle Jurečky kvůli zvýšení nákupu domácích potravin chystá spustit od 15. října do Vánoc osvětovou kampaň za zhruba 50 milionů korun. Akce s názvem České Vánoce s regionální potravinou má být zaměřena především na výrobky se značkami Klasa, Regionální potravina, Bio nebo Český výrobek garantovaný Potravinářskou komorou. Ministr chce na kampani spolupracovat s potravinářskými firmami i obchodními řetězci.