Zelináři kvůli suchu přijdou o 800 milionů, odhaduje unie | E15.cz

Zelináři kvůli suchu přijdou o 800 milionů, odhaduje unie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zelinářská unie Čech a Moravy zvýšila odhad propadu tržeb kvůli letošnímu suchu. Proti běžnému roku tržby klesnou o 800 milionů korun, řekl dnes předseda unie Jaroslav Zeman. Největší škody jsou podle něj u cibule, květáku a zelí, částečně u papriky a rajčat. Postižená je i kořenová zelenina, jako mrkev či celer. Výkupní ceny, které by běžně sezónně klesly, proto zůstávají stejné. To bude mít dopad na ceny v obchodech, například Hamé již uvedlo, že zdraží své výrobky ze zelí o třetinu.

Unie svůj odhad zveřejnila na základě šetření u pěstitelů. „Není to jev jenom český, ale celoevropský,“ uvedl Zeman. Zelináři budou chtít po ministerstvu zemědělství, které nyní sčítá škody u jednotlivých komodit, aby je alespoň částečně kompenzovalo. Ministerstvo může po souhlasu vlády podpořit české farmáře do roku 2020 až 12,25 miliardy korun.

Zeman odhaduje snížení úrody zelí až o 40 procent proti běžným rokům. Farmářské ceny se podle něj pohybují okolo osmi korun za kilogram, ceny v obchodech za 11 až 12 korun za kilogram.

Hamé avizuje zdražování

Zdražení nyní avizuje například Hamé. „Jsme nuceni o přibližně třetinu zvýšit ceny našich výrobků se zelím, které dodáváme do obchodů. Koncovou cenu pro spotřebitele neurčujeme my, ale samotní obchodníci. Nicméně odhadujeme, že pro koncové spotřebitele se cena zvedne o přibližně 20 procent,“ řekl mluvčí společnosti Petr Kopáček.

Podle Zemana by se chtěli pěstitelé zapojit do připravovaného fondu těžko pojistitelných rizik, který by měl zemědělce před dopady sucha ochránit. Fond by měl být spuštěn od příštího roku.

Na začátku srpna odhadovali zelináři ztráty kvůli suchu na přibližně 600 milionů korun. Skutečný propad budou znát až v zimě.

Nejvíc se pěstuje cibule, zelí a hrách

Zeleninu letos farmáři v Česku pěstují na zhruba 9200 hektarech, což je stejná plocha jako loni. Největší plochu podle údajů Českého statistického úřadu zabírá cibule, na kterou připadá 1581 hektarů. Zelí je pěstováno na 1130 hektarech, hrách na 923 hektarech a mrkev na 721 hektarech polí.

Sucho letos poničilo brambory, chmel, řepku, cukrovou řepu, pícniny, ovoce i zeleninu. Naopak dobře se dařilo obilninám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah