Aero stáhlo insolvenční návrh na Aircraft Industries, firma dluhy zaplatila | E15.cz

Aero stáhlo insolvenční návrh na Aircraft Industries, firma dluhy zaplatila

Společnosti Aircraft Industries (ilustrační foto)
Společnosti Aircraft Industries (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Aero Vodochody Aerospace vzala zpět insolvenční návrh na kunovického výrobce letadel Aircraft Industries. Firma totiž Aeru uhradila pohledávky. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Aircraft Industries čelí návrhu na insolvenci od 3. května. Společnost nedávno uhradila pěti věřitelům uvedeným v návrhu asi 62,5 milionu korun.

Právní zástupce Aircraft Industries Michal Žižlavský Krajskému soudu v Brně navrhl, aby návrh na insolvenci odmítl. Insolvenční návrh podala na kunovického výrobce právě Aero Vodochody Aerospace. Přihlásila pohledávku 38,3 milionu korun. Právní zástupkyně Aera Vodochody Aerospace Marina Machytková soudu potvrdila, že pohledávka je uhrazena.

Podle ní je z přihlášek pohledávek a z vyjádření dalších věřitelů doručených insolvenčnímu soudu zřejmé, že dlužník eviduje další věřitele, má další závazky po splatnosti a že je tedy v platební neschopnosti. Machytková uvedla, že Aero Vodochody Aerospace není schopné posoudit, zda Aircraft Industries vyřešil zcela svou situaci faktického úpadku. S ohledem na zaplacení pohledávek ale vzala návrh na insolvenci zpět.

Podle vyjádření dlužníka uvedeného v insolvenčním rejstříku Aircraft Industries poslala firmě Aero Vodochody Aerospace asi 46,6 milionu korun, tedy dlužnou částku za podvozky letadel L 410 a smluvní pokutu. Aero Vodochody Aerospace je podle svého dřívějšího vyjádření nadále připraveno s Aircraft Industries spolupracovat, pokud kunovický výrobce svou situaci vyřeší.

Peníze obdržely i společnosti Evektor (asi 9,6 milionu korun), Centrum služeb postiženým Zlín (717 tisíc korun), ABS Jets (1,8 milionu korun) a Mikrotechna Praha (3,9 milionu korun). S dalšími třemi společnostmi Aircraft Industries uzavřela splátkový kalendář. Do insolvenčního řízení se kromě Aera Vodochody Aerospace přihlásil i Evektor (9,8 milionu korun), LITES-MaS (téměř 30 tisíc korun) a právník Petr Bernátek (bezmála 10 tisíc korun).

Problémy kvůli Rusku

Problémy Aircraft Industries vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru. Propad prodeje kunovické společnosti je výrazný. V roce 2013 prodala 20 letadel, a to převážně do Ruska. V roce 2014 prodala letadel 16, z toho do Ruska sedm. Loni mířila podle jen tři letadla do Bangladéše a jedno do Alžírska a letos pouhá dvě do Ruska.

Poslední dva dluhy Aircraft Industries zaplatila a LITES-MaS již vzala pohledávku zpět. S výší dluhu vůči Evektoru, který uplatňuje asi o 200 tisíc více, než mu bylo zaplaceno, Aircraft Industries nesouhlasí. Evektor však již soudu také potvrdil, že mu Aircraft Industries nic nedluží. V insolvenčním rejstříku je od pátku ještě pohledávka firmy Kovoba ve výši asi 70 tisíc a ode dneška i společnosti Zenit asi 690 tisíc korun. Soud vyzval zbylé věřitele, aby se vyjádřili, zda na podaném insolvenčním návrhu trvají. Zamítl také Bernátkův návrh na ustanovení předběžného insolvenčního správce.

Aircraft Industries již dříve uvedla, že chce dluhy vyřešit do konce letošního roku. Podle generální ředitelky Ilony Plškové má uzavřené smlouvy na dodávku sedmi letounů L 410 UVP-E20. Firma uvedla, že byl zahájen převod záloh od kupujících. Podle Žižlavského není Aircraft Industries v úpadku a firma není ani předlužená, neboť její aktiva činí přes dvě miliardy korun. Žižlavský označil insolvenční návrh za bezdůvodný a společnost poškozující.

Problémy Aircraft Industries vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru. Propad prodeje kunovické společnosti je výrazný. V roce 2013 prodala 20 letadel, a to převážně do Ruska. V roce 2014 prodala letadel 16, z toho do Ruska sedm. Loni mířila podle webu firmy jen tři letadla do Bangladéše a jedno do Alžírska a letos pouhá dvě do Ruska.

Směr Čína

Zhruba 350 z asi 1000 zaměstnanců firmy je od loňského prosince doma a dostává 60 procent mzdy. Aircraft Industries pracuje na nových zakázkách, letadla by měla dodat například do Číny. Společnost v roce 2014 utržila za vlastní výrobky a služby a za prodej zboží asi 1,8 miliardy korun, zisk činil 91,2 milionu korun. V roce 2013 tržby činily téměř 2,1 miliardy a zisk 154,4 milionu korun. Loňské výsledky hospodaření firma ještě nezveřejnila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah