Airbus jedná s nájemcem vojenského prostoru Milovice o společné firmě | E15.cz

Airbus jedná s nájemcem vojenského prostoru Milovice o společné firmě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Airbus

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost RP Mladá, která v bývalém vojenském prostoru v Milovicích bourá zchátralé objekty, jedná se společností Airbus Group o vzniku podniku v tomto místě. Mohlo by tak vzniknout až dva tisíce pracovních míst, nejen v Milovicích, sdělil mluvčí společnosti RP Mladá Martin Grmela. Konkrétně by mělo jít o podnik zabývající se demontáží a modernizací dílů dopravních letadel.

Pozemky vlastní Středočeský kraj, firma RP Mladá má pozemek od kraje na 25 let v pronájmu. Podle hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery by v případě uskutečnění plánů nejdříve projekt musela schválit rada Středočeského kraje.

Podnik v Milovicích, který by fungoval na základě povinného odběru starších letadel při předání nových, by měl spolupracovat s dalšími společnostmi na Pardubicku a Ostravsku. Z předpokládaných až dvou tisíc pracovních míst by měla více než čtvrtina být určena pro odborné profese. „Modernizované díly strojů Airbus by nadále sloužily jako náhradní díly pro nové typy dopravních letadel,“ uvedl Grmela.

Představitelé společnosti Mladá RP nyní zahájili další jednání, kterými navazují na konkrétní jednání o využití areálu zahájená minulý rok v Paříži. Podle Grmely aktuální jednání probíhají v době, kdy představitelé Středočeského kraje, který pozemky vlastní, odmítají spolupracovat při řešení problémů s demolicemi zbývajících 20 starých budov celkem z 360.

Největší brownfield v Česku

Krajský úřad dal nedávno firmě lhůtu 60 dní na dokončení prací, jinak bude uvažovat o ukončení nájemní smlouvy. Podle mluvčího má ale firma podle smlouvy na odstranění staveb ještě tři roky.

Bývalý vojenský prostor v Milovicích na Nymbursku je největším brownfieldem v Česku. Demolice hangárů a zchátralých panelových domů, které tam zůstaly po odchodu sovětských vojsk v roce 1991, začaly na začátku roku 2014. Po úpravách území by měl v areálu na ploše více než 600 hektarů vzniknout prostor pro průmyslové využití.

Podle prvotních plánů měly demolice skončit do konce roku 2014, vznik průmyslové zóny firma při začátku prací odhadovala asi do dvou let. Středočeský kraj musí nyní za výběr firmy RP Mladá zaplatit čtvrtmilionovou pokutu. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) měl být vypsán tendr podle zákona o veřejných zakázkách. Kraj se chce bránit proti rozhodnutí správní žalobou.

Chudinské čtvrti? K získání nálepky stačí dvacet sociálně vyloučených lidí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah