Aircraft Industries zahájila výrobu letounu nové generace

L410, Aircraft Industries, letectví

L410, Aircraft Industries, letectví

Společnosti Aircraft Industries představila 15. července novinářům na letišti v Kunovicích na Uherskohradiťsku nový letoun L-410 NG.
Společnosti Aircraft Industries představila 15. července novinářům na letišti v Kunovicích na Uherskohradiťsku nový letoun L-410 NG. Na snímku je vedoucí projektu L-410 NG Miroslav Pešák.
Společnosti Aircraft Industries představila 15. července novinářům na letišti v Kunovicích na Uherskohradiťsku nový letoun L-410 NG. Na snímku je generální ředitelka společnosti Ilona Plšková.
Společnosti Aircraft Industries představila 15. července novinářům na letišti v Kunovicích na Uherskohradiťsku nový letoun L-410 NG.
15
Fotogalerie

Kunovická firma Aircraft Industries (AI) zahájila sériovou výrobu letounu nové generace. Jeho vývoj trval osm let a stál více než půl miliardy korun. Stroj L 410 NG je modernizovanou verzí legendárního letounu, napsala Mladá fronta Dnes (MfD).

Letos chce AI vyrobit první letoun L 410 NG, který by měl putovat k zákazníkovi do Ruska. O dalších zakázkách vedení kunovické firmy zatím mluvit nechce. Svoje vlastnosti nový letoun podle MfD ideálně využije v Indonésii, Japonsku, Mongolsku, Indii nebo v Papui Nové Guineji.

Kunovický letoun nové generace je konstruovaný tak, aby zvládl delší vzdálenost bez nutnosti tankování. Modernizovaná verze L 410 uveze až 19 pasažérů nebo přes dvě tuny nákladu.

MfD připomíná, že konstruktéři pracovali na vývoji L 410 NG osm let. Do projektu se navíc zapojila i řada českých leteckých firem a vysokých škol. Podpořilo ho i ministerstvo průmyslu a obchodu. Celkové náklady se vyšplhaly na 568 milionů korun, z nichž 237 milionů korun zaplatil stát.