Američané ovládají největší zásoby nevyužité ropy na světě, díky břidlici | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Američané ovládají největší zásoby nevyužité ropy na světě, díky břidlici

Američané ovládají největší zásoby nevyužité ropy na světě, díky břidlici
Ropa, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Podle nejnovější zprávy firmy Rystad Energy mají USA v rezervách 264 miliard nevyužitých barelů ropy. To je více zásob než jakákoliv jiná země na planetě. Tento údaj zahrnuje současná pole, nové projekty, nedávné objevy, ale také odhady neobjevených polí. Více než polovina nevyužité ropy v USA je v břidlicích, uvádí se na stránkách CNNMoney.

Břidličná ropa byla dříve nedosažitelná. Díky frakování a novým technologiím však proměnila globální energetické prostředí a pomohla USA dostat se mezi největší globální hráče. „Je to revoluce. Před deseti lety se nikomu nezdálo o takovém výsledku,“ řekl CNNMoney generální ředitel Rystad Energy Jarand Rystad.

Čtěte více:

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 60 let

Nálezy naznačují, že by USA mohly v budoucnosti zvýšit svůj podíl na globální produkci, zvláště až ceny oživí. Těžba v USA za uplynulý rok mírně klesla, protože ceny ropy se snížily na úroveň, která není zisková pro všechny, pouze pro nejlepší pole s břidlicovou ropou. Je zde stále obrovské množství ropy, které čeká na své využití, až ceny začnou oživovat.

Rystad odhaduje, že zásoby břidličné ropy v Texasu činí více než 60 miliard barelů. To je více než činí nevyužité zásoby v Číně. Vysoké zásoby jsou také v Severní Dakotě. Díky břidličné ropě mají také USA nyní větší rezervy než Rusko. Podle údajů Rystad zásoby nevyužité ropy v Rusku činí 256 miliard barelů. Následují Saúdská Arábie (212 miliard), Kanada (167 miliard), Írán (143 miliard) a Brazílie (120 miliard).

Rystad je nezávislá výzkumná společnost se sídlem v Norsku. Firma tvrdí, že její odhady lépe zachycují reálný obraz globálních zásob než často citované konzervativní odhady. Globální zásoby nevyužité ropy se odhadují na 2,1 bilionu barelů. To je 70krát více, než je současná roční globální těžba, dodal Rystad. I když to vypadá jako obrovské číslo, Rystad současně upozornil, že skutečně vytěžitelné množství ropy je relativně omezené.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!