Americká GE prodává výrobu elektrospotřebičů čínské Haier | E15.cz

Americká GE prodává výrobu elektrospotřebičů čínské Haier

Budova společnosti General Electric v Praze
Budova společnosti General Electric v Praze
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký konglomerát General Electric (GE) prodává svou výrobu elektrických spotřebičů čínskému podniku Qingdao Haier za 5,4 miliardy dolarů (134 miliard korun). Haier je největším světovým prodejcem "bílého zboží", jako jsou ledničky a pračky, a transakcí si rozšíří podíl na světovém trhu.

Haier bude nadále používat značku GE Appliances a město Louisville ve státě Kentucky zůstane ústředím této značky. Čínský podnik dosáhl v roce 2014 tržeb zhruba 33 miliard dolarů a na světovém trhu bílé elektroniky měl podíl přes deset procent.

GE se předloni dohodla na prodeji výroby domácích spotřebičů se švédskou firmou Electrolux za 3,3 miliardy dolarů. Dohodu však GE minulý měsíc zrušila kvůli odporu amerických antimonopolních úřadů. GE prodává aktivity na poli spotřebičů v rámci strategie zaměřit se na vyspělé technologie a ziskové segmenty trhu.

Strategická spolupráce

Divize GE Appliances vykázala předloni tržby 5,9 miliardy dolarů. Zaměstnává zhruba 12 tisíc lidí, naprostou většinu ve Spojených státech. GE a Haier se rovněž dohodly na strategickém spolupráci na poli internetu, zdravotnické techniky a výrobních technologií.

„Tato strategická aliance znamená pro Haier i GE nový startovní bod a věřím, že toto partnerství posílí hodnotu obou společností.“ uvedl šéf Haier Group Čang Žuej-min. Čang vybudoval skupinu z krachující továrny na ledničky, kterou od východočínského přístavního města Čching-tao získal do své správy na počátku čínských ekonomických reforem v roce 1984.

„Haier má v plánu zaměřit se na růst v USA, budovat zde svou výrobu a investovat,“ uvedl k dohodě šéf GE Jeff Immelt. „Budeme mít navíc příležitost ke spolupráci na budování značky GE v Číně,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah