Analytici: Avia má šanci v okrajových segmentech, pomůže spojení s Tatrou | E15.cz

Analytici: Avia má šanci v okrajových segmentech, pomůže spojení s Tatrou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Značka nákladních aut Avia má šanci na trhu znovu uspět spíše v okrajových segmentech, na které se velcí výrobci nezaměřují. Ve spolupráci s Tatrou se rýsuje uplatnění v armádních zakázkách a také na východních trzích. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Automobilku Avia koupila od indické firmy Ashok Leyland zbrojařská skupina Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada, která v minulosti převzala kopřivnickou Tatru. Ročně chce vyrobit 200 až 300 nákladních vozů. Firma bude zatím nová auta vyrábět v areálu v pražských Letňanech.

„Rozvoj tuzemského autoprůmyslu vnímáme v celkovém kontextu ČR, a proto takové zprávy o aktivitách, které směřují k jeho dalšímu rozvoji, vítáme. Úkolem Sdružení automobilového průmyslu je napomáhat rozvoji celého sektoru,“ uvedl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Podle partnera KPMG Jana Linharta by se Avia spíše než na investičně velmi náročnou velkosériovou výrobu mohla zaměřit na okrajové segmenty trhu, například na speciální vozidla nebo nástavby, které velké automobilky nenabízejí.

Historie Avie:

„Ty jsou pak vyráběny v malých sériích nebo dokonce po jednotlivých kusech, avšak s výrazně vyšší marží na každém vyrobeném vozidle. Toto je strategie, kterou zvolila i Tatra a zdá se být úspěšná. Třetí možný směr je kooperace s jinou automobilkou na určitém specifickém segmentu nebo při výrobě částí vozidel, případně využití synergií v rámci skupiny nového vlastníka,“ dodal.

Tatra by podle analytika BHS Petra Hlinomaze mohla Avii pomoci s uplatněním se na východních trzích, případně s aplikacemi pro armádu. „Diverzifikace budoucí produkce Tatry může být užitečnou alternativou, navíc značka Avia má stále svou bonitu,“ podotkl.

Tatra je v současnosti jediným výrobcem nákladních aut v Česku. Loni zvýšila výrobu o čtyři procenta na 850 aut. Avia ukončila produkci v roce 2013.

České firmy dříve vyráběly desetitisíce nákladních vozů
V někdejším Československu bylo několik výrobců nákladních vozů, kteří ročně dodávali na trh desetitisíce automobilů. Po pádu komunistických režimů a rozpadu tradičních trhů firmám výrazně ubylo zakázek, výroba se prudce snížila, některé firmy ji ukončily. Dnes oznámil nový majitel automobilky Avia, zbrojařská skupina Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada, že obnoví výrobu lehkých nákladních vozů v pražských Letňanech:
Přehled velkých výrobců nákladních vozů v ČR (abecedně):
Avia

Společnost Avia byla založena v roce 1919 v pražských Vysočanech původně jako letecká továrna. V roce 1931 byl založen závod v Praze - Letňanech. Nákladní vozy začala firma vyrábět po druhé světové válce, nejprve vozy Škoda 706 i z nich odvozené autobusy a v roce 1961 pak z vysočanské pragovky převzala výrobu terénních nákladních vozů Praga V3S, které produkovala do 80. let. V roce 1968 začala vyrábět dodnes hojně rozšířené „avie“, což je licenční verze francouzského lehkého nákladního vozu z koncernu Renault. Těchto většinou modrých „saviemů“ v 80. letech vznikalo asi 17.000 ročně a ještě na počátku 90. let téměř 10.000. Počty vyrobených vozů poté klesaly, v roce 1995 do firmy vstoupila jihokorejská skupina Daewoo, která ji však nedokázala postavit na nohy. Nepodařilo se to ani dalšímu majiteli - indické společnosti Ashok Leyland, která v červenci 2013 ukončila výrobu nákladních vozů v Letňanech.

LIAZ

Podnik založený na Liberecku počátkem roku 1953 vyráběl v dobách svého největšího rozmachu kolem 18.000 vozů ročně. Rozpad východního bloku však Liaz tvrdě zasáhl a firma nakonec skončila v úpadku. Podnik Liberecké automobilové závody (LIAZ) se sídlem v Jablonci nad Nisou-Rýnovicích nejprve vyráběl těžký nákladní automobil Škoda 706R vyvinutý za druhé světové války v plzeňské Škodě, v polovině 50. let jí nahradila modelová řada RT (trambus). Firma vyráběla v několika závodech po celém Československu, vozy se uplatňovaly především v kamionové dopravě. Zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě přineslo prudký pokles poptávky, v roce 1990 klesla výroba na 4200 aut z předchozích více než 18.000 vozů. Firma poté měnila majitele i názvy (Škoda Liaz, Sipox Liaz), nezvládla však zajistit odbyt a počátkem září 2002 vstoupila do likvidace. V srpnu 2003 vyjela z bran továrny v Mnichově Hradišti poslední „liazka“.

Praga

Automobilka Praga (založená 1907) po druhé světové válce vyráběla nákladní auta určená hlavně pro státní sektor, především pro armádu. V roce 1953 začala továrna v Praze - Vysočanech vyrábět třítunový speciál Pragu V3S. Takzvané „vejtřasky“ se uplatnily nejen v armádě, ale i na stavbách a v zemědělství. Později se vyráběly v letňanské Avii (ve Vysočanech zůstala výroba převodovek) a následně v Bratislavských automobilových závodech. Poslední vozy vznikly v roce 1990.

Tatra

Historie výrobce těžkých a středně těžkých nákladních vozů ze severomoravské Kopřivnice sahá až do roku 1850, první nákladní automobil firma vyrobila v roce 1898. Před rokem 1989 patřila Tatra k předním světovým výrobcům těžkých nákladních automobilů určených zejména pro provoz v obtížných podmínkách a pro armádu. Roční produkce se pohybovala kolem 15 tisíc vozů. Na počátku 90. let se ale podnik dostal do finančních problémů způsobených vysokými dluhy. V následujících letech změnila továrna několikrát vlastníka a mimo jiné ukončila výrobu osobních automobilů. Nyní Tatra patří společnosti Tatra Trucks, kterou vlastní podnikatelé Jaroslav Strnad a René Matera. Loni Tatra vyrobila 858 vozidel, což bylo o 37 aut více než v roce 2014. Letos chce firma vyrobit 1300 aut. Tatra vyrábí kromě standardizovaných modelových řad i speciální nákladní vozidla na míru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah