Analytik lituje své dřívější skepse vůči Tesle | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Analytik lituje své dřívější skepse vůči Tesle. Teď už by do firmy ale neinvestoval

vaj

Nenakupovat. Takové investiční doporučení vydal analytik společnosti JMP Securities Joe Osha chvíli před tím, než akcie Tesly započaly svůj mohutný růst. Osha nyní svého verdiktu lituje, současnou hodnotu firmy ale vidí jako neopodstatněnou, jak uvedl v rozhovoru pro televizi Bloomberg.

Kdo se Oshovou říjnovou radou řídil, ten se připravil o více než stoprocentní zisky. Z tehdejších 230 dolarů za akcii se hodnota podílu v Tesle vyšplhala až na nynějších téměř 540 dolarů. „Kéž bych tak neučinil,“ říká ke svému rozhodnutí Osha.

Investovat do Tesly by ale neradil ani nyní. „Nemyslím si, že bych pak dělal dobře svoji práci. Nedoporučoval bych lidem kupovat akcie firmy s tržní hodnotou přesahující dvacetinásobek generovaného zisku před započtením úroků, daní a odpisů,“ vysvětluje pro Bloomberg Osha.

Vladan Gallistl: Dechberoucí příběh akcií Tesly má hodně chatrnou kostru

Pro srovnání: valuace amerických automobilek General Motors či Ford je ani ne na trojnásobku hrubého zisku firem. Podle agentury Bloomberg ale dával zdrženlivý postoj Osha k Tesle smysl i v říjnu.

Analytik vydal své doporučení poté, co akcie společnosti odepsaly během jediného dne více než čtyři procenta v souvislosti s oznámením, že počet dodaných vozů ve čtvrtletí zůstal za očekáváním.

Osha přesto nynější postavení Tesly ocenil. „Její akcie jsou jedinou reálnou možností, jak vsadit na rozvoj elektromobilů,“ argumentuje analytik. „Je poměrně šokující, že ani začátkem roku 2020 nemají ostatní evropské a americké automobilky produkt, který by dokázal Tesle konkurovat,“ zakončil Osha.

Musk jako zárodek vizionáře. Vědec Ivan M. Havel o velkých vizích, projektech a jejich nositelích
Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje jeho kontroverzní klon
Od opraváře kol k výrobě leteckých motorů. Vynálezce Josef Walter zemřel před 70 lety
Vizionářství po česku. Průša, SatoshiLabs a další ukazují, jak mohou Češi udávat trendy

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!