Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje Bitcoin SV | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje jeho kontroverzní klon

Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje jeho kontroverzní klon
Craig S Wright
• 
ZDROJ: Bitcoin Association
Jan Vávra

Jan Vávra

Cena dominantní kryptoměny v úterý po poledni zrychlila růst na sedm procent a vyšplhala na dvouměsíční maxima. Ještě daleko více se ale daří klonu bitcoinu s přídomkem SV. Ten je nejdražší od srpna.

Hodnota bitcoinu roste poté, co největší americká derivátová burza CME úspěšně spustila opce na cenu kryptoměny. Kurz jedné virtuální mince se v ranních hodinách pohyboval kolem 8500 dolarů, po poledni přidal dalších 150 dolarů.

„Jde o další významný krok, který investory přibližuje bitcoinu,“ uvedl analytik Bloombergu Mike McGlone. CME již dříve spustila obchodování s bitcoinovými deriváty, v závěru loňského roku se k ní přidalo konsorcium Bakkt, jehož součástí je i provozovatel newyorské akciové burzy.

Kryptoměny vydělaly na íránské krizi. Bitcoin výrazně posílil

Ještě mohutnější nárůst ale vykazuje klon nejpopulárnější kryptoměny, který vznikl odštěpením od jejího řetězce transakcí. Takzvaný Bitcoin SV za posledních 24 hodin zvýšil svou hodnotu o téměř polovinu na 237 dolarů, v mezitýdenním srovnání dokonce o 105 procent. Podle serveru NewsBTC cenu pohání spekulace o tom, že hlavní tvář projektu, Australan Craig Wright, získal dokumenty, které by nasvědčovaly jeho údajnému autorství původního bitcoinu. Pod ním je formálně podepsána jen entita s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Australský byznysmen opakovaně tvrdí, že tajemným Nakamotem je ve skutečnosti on.

O důvěryhodnosti důkazu ale rozhodne americký soud. Ten posuzuje spor Wrighta s příbuzným jeho dřívějšího obchodního partnera Davida Kleimana, kterému samozvaný tvůrce bitcoinu údajně ukradl virtuální mince v řádové hodnotě miliard dolarů.

Bitcoin má za sebou historicky třetí půlení, spekulanti čekají na další explozivní růst ceny

Zdrojem spekulací o nových důkazech ve sporu je v tuto chvíli sám Wright. Jeho verze o tom, kdo je skutečným autorem bitcoinu, má navíc mezi držiteli virtuálních mincí stále jen malou podporu.

V projektu Bitcoin SV se Wright rozhodl angažovat v listopadu 2018 s odůvodněním, že vývoj jedničky na trhu kryptoměn se začal ubírat špatným směrem. I přes silná prohlášení, jimiž Wright své aktivity doprovází, ale zůstává hodnota „jeho“ kryptoměny na čtyřicetině toho, kolik stojí jím opovrhovaná verze bitcoinu.

Krypto-graf týdne: Kolik lidí vlastní bitcoin? Stále jich je o řád méně než uživatelů Apple Pay

„Spíše než o přirozeném růstu v důsledku pozitivních zpráv svědčí vývoj kurzu Bitcoin SV o organizované akci s cílem uměle nafouknout jeho hodnotu,“ uvedl pro Bloomberg spoluzakladatel společnosti TokenAnalyst Sid Shekhar.

Klonu bitcoinu na kredibilitě v minulosti ubral i krok jedné z největších kryptoměnových burz na světě s názvem Binance. Loni se rozhodla ze své nabídky obchodovatelných virtuálních mincí Bitcoin SV úplně vyřadit. Šéf burzy Čchang-pcheng Čao tehdy označil Wrighta za podvodníka.

Bitcoin nejsou peníze. Jestli chcete znát jeho potenciál, připomeňte si začátky YouTube
Hodnota Tesly narostla o další desítky miliard, cena akcií překonala psychologickou metu

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!