Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje Bitcoin SV | E15.cz

Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje jeho kontroverzní klon

Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje jeho kontroverzní klon
Craig S Wright
• 
ZDROJ: Bitcoin Association

Jan Vávra

Cena dominantní kryptoměny v úterý po poledni zrychlila růst na sedm procent a vyšplhala na dvouměsíční maxima. Ještě daleko více se ale daří klonu bitcoinu s přídomkem SV. Ten je nejdražší od srpna.

Hodnota bitcoinu roste poté, co největší americká derivátová burza CME úspěšně spustila opce na cenu kryptoměny. Kurz jedné virtuální mince se v ranních hodinách pohyboval kolem 8500 dolarů, po poledni přidal dalších 150 dolarů.

„Jde o další významný krok, který investory přibližuje bitcoinu,“ uvedl analytik Bloombergu Mike McGlone. CME již dříve spustila obchodování s bitcoinovými deriváty, v závěru loňského roku se k ní přidalo konsorcium Bakkt, jehož součástí je i provozovatel newyorské akciové burzy.

Ještě mohutnější nárůst ale vykazuje klon nejpopulárnější kryptoměny, který vznikl odštěpením od jejího řetězce transakcí. Takzvaný Bitcoin SV za posledních 24 hodin zvýšil svou hodnotu o téměř polovinu na 237 dolarů, v mezitýdenním srovnání dokonce o 105 procent. Podle serveru NewsBTC cenu pohání spekulace o tom, že hlavní tvář projektu, Australan Craig Wright, získal dokumenty, které by nasvědčovaly jeho údajnému autorství původního bitcoinu. Pod ním je formálně podepsána jen entita s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Australský byznysmen opakovaně tvrdí, že tajemným Nakamotem je ve skutečnosti on.

O důvěryhodnosti důkazu ale rozhodne americký soud. Ten posuzuje spor Wrighta s příbuzným jeho dřívějšího obchodního partnera Davida Kleimana, kterému samozvaný tvůrce bitcoinu údajně ukradl virtuální mince v řádové hodnotě miliard dolarů.

Zdrojem spekulací o nových důkazech ve sporu je v tuto chvíli sám Wright. Jeho verze o tom, kdo je skutečným autorem bitcoinu, má navíc mezi držiteli virtuálních mincí stále jen malou podporu.

V projektu Bitcoin SV se Wright rozhodl angažovat v listopadu 2018 s odůvodněním, že vývoj jedničky na trhu kryptoměn se začal ubírat špatným směrem. I přes silná prohlášení, jimiž Wright své aktivity doprovází, ale zůstává hodnota „jeho“ kryptoměny na čtyřicetině toho, kolik stojí jím opovrhovaná verze bitcoinu.

„Spíše než o přirozeném růstu v důsledku pozitivních zpráv svědčí vývoj kurzu Bitcoin SV o organizované akci s cílem uměle nafouknout jeho hodnotu,“ uvedl pro Bloomberg spoluzakladatel společnosti TokenAnalyst Sid Shekhar.

Klonu bitcoinu na kredibilitě v minulosti ubral i krok jedné z největších kryptoměnových burz na světě s názvem Binance. Loni se rozhodla ze své nabídky obchodovatelných virtuálních mincí Bitcoin SV úplně vyřadit. Šéf burzy Čchang-pcheng Čao tehdy označil Wrighta za podvodníka.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.