Josef Walter: od opraváře kol k výrobě leteckých motorů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Od opraváře kol k výrobě leteckých motorů. Vynálezce Josef Walter zemřel před 70 lety

mec

Když se řekne Waltrovka, vybaví se továrna na letecké motory. Alespoň donedávna. Dnes slavné jméno vynálezce, konstruktéra a průkopníka českého motorismu, od jehož úmrtí dnes uplynulo 70 let, nese pouze developerský projekt nahrazující kdysi slavnou továrnu.

Výjimečný podnikatel a konstruktér Josef Walter patřil mezi ty průmyslníky, kteří se vypracovali doslova z ničeho. Svou první dílnu si otevřel za 50 zlatých, vešla se do ní jedna vrtačka, kovadlina a soustruh vlastní výroby, nebyla do ní zavedena ani elektřina. Opravoval kola a váhy a bylo mu 24 let. Svou pílí a nadáním se dostal ke konstrukci vlastních kol a motocyklů.

Počátkem 20. století slavil velký úspěch s motorovou tříkolkou, která se vyvážela i za hranice mocnářství. V roce 1911 začal na pozemcích v pražských Jinonicích stavět továrnu, která začala vyrábět div tehdejší doby – automobily.

OBRAZEM: Začínala výrobou plynových masek i hraček. Fatra slaví 85 let

Po první světové válce byly automobily značky Walter pro luxus a spolehlivost považovány dokonce za český Rolls-Royce. Továrna ovšem své portfolio rozšířila také o výrobek, který nakonec produkovala nejdéle: letecké motory. I v tomto oboru slavila úspěchy, největší s motorem Walter NZ-60.

To již ale Josef Walter své dítko opustil a energii věnoval nové vlastní továrně, tentokrát na ozubená kola.

Stavbaři z Metrostavu v Norsku vzdorují tmě a bouřím. Most a dva tunely jdou do finále

Opět osvědčil své konstruktérské schopnosti a počátkem třicátých let se ze společnosti Walter a synové stal největší výrobce těchto součástek ve střední Evropě. Jak původní Waltrovka, tak i jeho nová firma byly po roce 1948 znárodněny. Nástupce Waltrovky Motorlet vyráběl motory až do počátku 21. století, kdy ho převzala americká společnost GE Aviation a výrobu přesunula do Letňan.

Z celého areálu slavné Waltrovky zůstala stát jediná budova nesoucí příznačné jméno Walter. Muž, který dal jméno nejen svým výrobkům, ale i části Jinonic, zemřel v ústraní 15. ledna 1950, aniž by tato zpráva vzbudila pozornost.

Na nové nástupiště vršovického nádraží se cestujíci dostanou oklikou. Trvá dvacet minut
Japonský miliardář, který nedávno rozdával peníze, hledá teď ženu na cestu na Měsíc

Značka Prim slaví 70 let. Výrobou hodinek se tehdejší Československo zařadilo ke špičce
Avia Motors vydala knihu o své historii a pracuje na novém užitkovém elektromobilu

 

Autor: mec
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!